Dziś w Gimnazjum Nr 1 odbyła się kolejna „Lekcja z mistrzem”. Tym razem gośćmi młodzieży były koszykarki ekstraklasowego MKS Polkowice – Nadirah McKenith, Nikki Greene oraz Roksana Schmidt.

Na co dzień walczą na parkietach Tauron Basket Ligi Kobiet. Ich życie jest całkowicie podporządkowane koszykówce, bo tylko w ten sposób można osiągnąć poziom na tyle wysoki, by skutecznie walczyć z najlepszymi w Polsce. Dziś trójka koszykarek MKS Polkowice wraz drugim trenerem naszej drużyny Michałem Grzesikiem oraz menedżerem klubu, Jakubem Patykowskim wcieliła się w rolę nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego. Były więc ćwiczenia rozciągające oraz z piłką, a na zakończenie krótki mecz.

– To były bardzo ciekawe zajęcia. Trenujemy koszykówkę i to dla nas zaszczyt, że mogłyśmy ćwiczyć razem z koszykarkami. Gra dużymi piłkami była super – mówiły nam młode adeptki koszykówki biorące udział w dzisiejszych zajęciach.

Wykonano także pamiątkowe zdjęcie, aby utrwalić dzisiejsze chwile dla potomności. W nagrodę za sumienne wykonywanie ćwiczeń oraz zaangażowanie uczniowie otrzymali bilety na najbliższy mecz koszykarek MKS Polkowice z Basketem Gdynia. Na tym nie koniec prezentów, bo koszykarki podarowały im także gadżety klubowe oraz koszulkę meczową z kompletem podpisów.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę brać udział w takich zajęciach, uwielbiam uczestniczyć w akacjach, które służą namawianiu dzieci do większej aktywności fizycznej. To jest super sprawa, że my możemy przekazać wiedzę uczniom, którzy chcieliby uprawiać sport. Jeżeli choć część z nich uda się nakłonić do aktywności fizycznej to będzie sukces – podkreśla Roksana Schmidt, koszykarka MKS Polkowice.

Po zakończeniu lekcji wychowania fizycznego zajęcia przeniosły się do szkolnej biblioteki. Tam na zawodniczki czekały pytania przygotowane przez uczniów, a dotyczące diety sportowca, podróży związanych ze sportem, treningów, źródeł motywacji, sposobów radzenia sobie ze stresem i wielu innych ciekawych rzeczy . Odpowiadając na pytania zadawane głównie w języku angielskim, bo dwie spośród trzech zawodniczek to Amerykanki, koszykarki podkreślały, że niezwykle istotne jest, aby pasję do sportu łączyć z nauką, by pamiętać, że ma ona ogromne znaczenie.

Lekcje z mistrzem odbywają się w Gimnazjum Nr 1 od roku. W murach szkoły gościło już wielu wybitnych sportowców, reprezentantów swoich krajów w różnych dyscyplinach sportu.

– Gościliśmy piłkarzy ręcznych Chrobrego głogów, siatkarzy Cuprum Lubin, kolarzy CCC Sprandi Polkowice, strzelca Filipa Rodzika. W planach mamy piłkarzy Zagłębia Lubin, drużynę futbolu amerykańskiego Warriors Lubin. chętnych do odwiedzania nas nie brakuje – przyznaje Maciej Juszczyk, organizator „Lekcji z mistrzem”.

Pomysł z organizacją takich zajęć okazał się trafiony. „Lekcje z mistrzem” przynoszą wiele korzyści zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Uczniowie mają możliwość kontaktu z doskonałymi sportowcami, wysłuchania od nich ile wyrzeczeń wymaga sukces, a także jakie korzyści płyną z prowadzenia aktywnego stylu życia. Sportowcy z kolei mają możliwość podzielenia się swoimi refleksjami, doświadczeniami, a poza tym odrywają się od mozolnej i monotonnej codzienności wyznaczanej przez treningi i mecze.