Superpuchar jest nasz!

WRZEŚNIA, 2021

Pierwsze trofeum sezonu 2021/2022 trafiło do Polkowic. W Poznaniu koszykarki BC Polkowice pokonały VBW Arkę Gdynia 77:72 i sięgnęły po Suzuki Superpuchar Polski Kobiet.

Przed Superpucharem

Przygotowania do sezonu BC Polkowice rozpoczęło 16 sierpnia. Droga do pierwszego starcia wiodła przez mozolne treningi oraz sparingowe starcia. W sezonie przygotowawczym podopieczne Karola Kowalewskiego zmierzyły się z wymagającymi rywalami: zwycięzcą EuroCup Women ekipą Valencia Basket, mistrzem Czech i uczestnikiem Euroligi Kobiet – ZVVZ USK Praga, wicemistrzem Czech z Hradec Kralove, a także w wygranym przez BC Polkowice warszawskim Memoriale Bohdana Bartosiewicza, w którym pokonały VBW Arkę Gdynia oraz Eneę AZS Politechnikę Poznań i SKK Polonię. Wszystko po to, aby przećwiczyć warianty przed wymagającym sezonem. Mecz o Suzuki Superpuchar Polski Kobiet był kulminacyjnym momentem ostatnich tygodni. Mistrz zmierzył się z wicemistrzem.

Starcie w Poznaniu

Przez pierwsze 10 minut na poznańskim parkiecie polkowiczanki miały problem ze skutecznością. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego wydawały się lekko stremowane i być może przez to, po dobrze skonstruowanych akcjach piłka nie mogła odnaleźć drogi do kosza. Słaba skuteczność niwelowana były dobrą obroną, która wymuszała błędy mistrzyń Polski. Po pierwszej kwarcie Arka prowadziła 13:10 i początek kolejnej „ćwiartki” także należał do zawodniczek Gundarsa Vetry. Dobrą passę gdynianek przerwały trójki Feyondy Fitzgerald, Bożeny Puter i Artemis Spanou. Ostatecznie przed zmianą stron polkowiczanki prowadziły 40:37.

Druga połowa przyniosła wiele emocji i zmian w scenariuszu. Początek należał do Pomarańczowych. Artemis Spanou zagrała jak profesor koszykówki. Jej opanowanie i motywacyjna postawa, a przede wszystkim bardzo mądra gra dawały polkowickiemu zespołowi spokój. Dobre zawody zagrała Bożena Puter. Zadaniem zawodniczki U23 było upilnowanie gwiazdy Energa Basket Ligi Kobiet, Alice Kunek. Niezwykle ważną rolę pełniła Feyonda Fitzgerald, która notując 20 punktów i 12 asyst zapewniła sobie tytuł MVP.

Polkowiczanki kontrolę nad grą straciły pod koniec trzeciej kwarty, kiedy to gdynianki odrobiły straty, a powrót do gry wydawał się ich napędzać do dalszych ataków. Nie pozwoliła na to Feyonda Fitzgerald, która skutecznie egzekwowała swoje rzuty. Bohaterką ławki okazała się Alicja Grabska, która celną trójką skarciła mistrzynie Polski odbierając im szansę na wyrównanie. Koszykarki BC Polkowice pokonały VBW Arkę Gdynia 77:72 i w Poznaniu, na 100-lecie Wielkopolskiego Związku Koszykówki odebrały Suzuki Superpuchar Polski Kobiet – To moje pierwsze trofeum w zawodowej karierze. Jestem wzruszona i podekscytowana. Nasz zespół jest fantastyczny, wspieramy się na boisku i poza nim – po odebraniu statuetki MVP mówiła Feyonda Fitzgerald.

Chcieliśmy dobrze zacząć ten sezon. Mecze z Arką w ubiegłym sezonie różnie nam się układały. Zagraliśmy około dziesięciu meczów i z każdym kolejnym nabieraliśmy większej pewności. Takie zwycięstwo pomaga i napędza na kolejne spotkania, ale nie świętujemy. Za trzy dni gramy pierwsze spotkanie sezonu – po starciu u Superpuchar powiedział trener Karol Kowalewski.

VBW Arka Gdynia – BC Polkowice 72:77 (13:10, 24:30, 17:14, 18:23)

VBW Arka Gdynia: Alice Kunek 19, Megan Gustafson 19, Marissa Kastanek 11, Kamila Podgórna 7, Klara Lundquist 6 (11 zbiórek), Ana-Marija Begić 4, Magdalena Szymkiewicz 2, Kamila Borkwoska 2, Morgan Bertsch 2.

BC Polkowice: Artemis Spanou 20, Feyonda Fitzgerald 20 (12 asyst), Stephanie Mavunga 14 (13 zbiórek), Weronika Gajda 7, Bożena Puter 6, Weronika Telenga 4, Sasa Cado 2.

Zaczynamy nowy sezon

Zdobyte trofeum jest pierwszym Superpucharem Polski w historii klubu z Polkowic. Na tym się nie zatrzymujemy. Już w niedzielę, 3 października o godzinie 18:00 zainaugurujemy rozgrywki Energa Basket Ligi Kobiet. Rywalem polkowiczanek będzie beniaminek SKK Polonia Warszawa. Po meczu kibice będą mogli zobaczyć Superpuchar i puchar za wicemistrzostwo.

Informacja o karnetach: LINK

Zaczynamy nowy sezon