LUTEGO, 2024

Po raz piąty Puchar Polski dla Polkowic!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonany 68:91
(17:30 | 25:12 | 17:23 | 9:26)

W pierwszy weekend lutego zawodniczki KGHM BC Polkowice wyruszyły do Sosnowca, gdzie czekała je rywalizacja o Pekao SA Puchar Polski Kobiet. Zaledwie dzień wcześniej Pomarańczowe wróciły z francuskiego Villeneuve gdzie zakończyły sezon FIBA EuroLeague Women. Zostawiwszy za sobą rywalizację w Europie mogły skupić się na rodzimych trofeach.

Bank PEKAO SA Puchar Polski Kobiet

Rywalizacja o Puchar Polski to dla Polkowiczanek nie pierwszyzna. Pomarańczowe biorą udział w finale PP nieprzerwanie od 2019 roku, trzykrotnie w tym czasie triumfując. Nie inaczej było m.in. w sezonach 2022 oraz 2023 kiedy pokonywały drużyny z Gdyni i Gorzowa. Szczególnie imponujące było zwycięstwo z ubiegłego sezonu; po kontuzji Stephanie Mavungi to rywalki z Gorzowa były stawiane w roli faworyta. Pomarańczowe jednak w pięknym stylu zdominowały rywalki, zwyciężając ostatecznie 94:68.

W tegorocznej edycji Pucharu zawodniczki KGHM BC Polkowice z Gorzowiankami spotkały się już w półfinale. Spotkanie lepiej rozpoczęły rywalki; wykorzystały fakt, że Polkowiczanki potrzebowały chwili, żeby odnaleźć swój rytm i mecz otworzyły wynikiem 0:8. Dopiero czas, o który poprosił trener Kowalewski obudził Pomarańczowe. O dłuższej drzemce nie było mowy. Polkowiczanki odpowiedziały serią 20:5 i na pierwszą przerwę schodziły prowadząc 20:13.

Prowadzenia nie oddały już do końca spotkania. Celne rzuty za trzy i znakomita gra Stephanie Mavungi pozwoliła im powiększać prowadzenie. Szczególnie przełomowa była trzecia kwarta, w której przewaga przekroczyła 20 punktów. Trener Kowalewski mądrze rotował składem, toteż przewaga malała i rosła, jednak wyższość Pomarańczowych w tym spotkaniu nie podlegała wątpliwości. Zawodniczki KGHM BC Polkowice zwyciężyły ostatecznie 90:77 pewnie awansując do finału.

18 punktów i 16 zbiórek (w tym aż 7 ofensywnych) zanotowała Stephanie Mavunga. 18 punktów dołożyła Brianna Fraser, 17 punktów zdobyła Zala Friskovec, 14 punktów zapisała na swoim koncie Dragana Stankovic.

W wielkim finale Pomarańczowym przyszło zmierzyć się z Polskim Cukrem AZS UMCSem Lublin. W półfinałowym spotkaniu drużyna z Lublina zwyciężyła z MB Zagłębiem Sosnowiec 79:72. Do finału podchodziła grając bez Elin Gustavsson oraz Kylee Shook.

Pierwsza kwarta to popis siły Pomarańczowych. Polkowiczanki zaczęły mecz od stanu 10:27. Tak znakomity rezultat był wynikiem szczelnej defensywy, celnych trójek oraz skutecznej gry z kontry. Pierwsze 10 minut skończyło się ostatecznie 17:30

Pomarańczowe nie powtórzyły błędów z drugiej kwarty. Konsekwentna gra pozwalała im nie tylko utrzymywać, ale powiększać prowadzenie. W połowie ostatniej kwarty przewaga ponownie przekroczyła granicę 10 punktów. Po trójkach Weroniki Gajdy oraz Zali Friskovec Polkowiczanki odskoczyły na 16 punktów i jasnym było, że prowadzenia już nie oddadzą. Mecz zakończył się wynikiem 68:91, a z przebiegu spotkanie można odnieść wrażenie, że Pomarańczowe zaserwowały swoim kibicom dwa zwycięstwa w ramach jednego spotkania. Zawodniczki KGHM BC Polkowice po raz trzeci z rzędu wzniosły w górę Puchar Polski Kobiet.

Nagroda MVP powędrowała do Stephanie Mavungi. Środkowa Pomarańczowych rozegrała fenomenalny turniej. W dwóch meczach zapisała na swoim koncie 43 punkty, trafiła 16 z 18 rzutów z gry i zebrała 30 piłek, w tym 9 w ataku. Trafiła 11 z 13 rzutów wolnych i wymusiła 11 fauli.

W meczu finałowym wsparły ją w szczególności Zala Friskovec (15 punktów, 5 asyst), Klaudia Gertchen (13 punktów) oraz Emilia Kośla (10 punktów).

Przed nami krótka przerwa od Orlen Basket Ligi Kobiet. Do gry wrócimy 14 lutego, kiedy Pomarańczowe podejmą zespół VBW Arki Gdynia.

Autor: Tomasz Mirski

Stephanie Mavunga - MVP zawodów!

Punkty w grze:

Polski Cukier AZS UMCS Lublin (68)
Veronica Burton 25, Bria Goss 25, Aleksandra Zięmborska 12, Dominika Fiszer 2, Justyna Adamczuk 2, Martyna Goszczyńska 2

KGHM BC Polkowice (91)
Stephanie Mavunga 25, Zala Friskovec 15, Klaudia Gertchen 13, Emilia Kośla 10, Julia Piestrzyńska 9, Weronika Gajda 8, Brianna Fraser 5, Brittey Sykes 4, Dragana Stanković 2

Puchar Polski #3

KGHM BC Polkowice pokonało PolskaStrefaInwestycji ENEA AJP Gorzów Wielkopolski 90:77
(
20:13 | 25:23 | 24:22 | 21:19)

Po dość ciężkim i mocno wyrównanym meczu polkowiczanki wygrały półfinałowy mecz, w którym pokonały mocny zespól z Gorzowa Wielkopolskiego 90:77.

W drugiej parze półfinałów to Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał MB Zagłębie Sosnowiec 79:72.

W finale polkowiczanki zmierzą się z zespołem z Lublina. Początek spotkania o godzinie 15:00 w ArcelorMittal Park w Sosnowcu. Transmisja dostępna na kanale PZKosz na platformie YouTube.

KGHM BC Polkowice (90)
Stephanie Mavunga 18, Brianna Fraser 18, Zala Friskovec 17, Dragana Stanković 14, Klaudia Gertchen 7, Weronika Gajda 6, Emilis Kośla 5, Julia Piestrzyńska 3, Brittney Sykes 2

PolskaStrefaInwestycji ENEA AZS-AJP Gorzów Wlkp. (77)
Nora Wentzel 20, Elena Tsineke 16, Anna Jakubiuk 16, Stephanie Jones 13, Aleksandra Pszczolarska 5, Weronika Telenga 4, Gabriela Lebiecka 3

W pierwszym dniu Bank Pekao SA Pucharu Polski Kobiet odbyły się dwa ćwierćfinałowe spotkania pomiędzy PolskaStrefaInwestycji ENEA AZS Gorzów Wielkopolski i Arką Gdynia oraz MB Zagłębie Sosnowiec i  MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski. Z pierwszego z dwóch spotkań zwycięsko wyszły gorzowianki pokonując przeciwniczki 73:68, natomiast w drugim wygrana przypadła drużynie z Sosnowca pokonując Sokołów Podlaski 96:71.

Zapraszamy na dzisiejsze półfinałowe spotkania. O godzinie 17:00 zagrają Polski Cukier AZS UMCS Lublin przeciwko MB Zagłębie Sosnowiec, a o godzinie 19.30 zapraszamy na mecz KGHM BC Polkowice z PolskaStrefaInwestycji ENEA AJP Gorzów Wielkopolski.

Spotkania będą rozgrywane w Arenie Sosnowiec ArcelorMittal Park. Transmisje obu spotkań można będzie oglądać na kanale YouTube PZKosz. Relacja na żywo na stronie BasketLigaKobiet