Poczet Mistrzyń: Weronika Telenga

CZERWCA, 2022

Na poważnie w szeregach zawodniczek ekstraklasy zadomowiła się dopiero w Polkowicach. W ciągu dwóch sezonów gry jako Pomarańczowa zdobyła dwa medale, Puchar Polski, Superpuchar i awansowała do grona reprezentantek Polski.

Dla Weroniki Telengi ostatni sezon był drugim w pełni rozegranym na parkietach Energa Basket Ligi Kobiet. Wcześniej w ekstraklasie rozgrywała jedynie epizody w barwach Energi Toruń i Inei AZS Poznań. Przyjście do Polkowic okazało się momentem przełomowym dla jej kariery i zaprocentowało powołaniem do reprezentacji Polski. Trenerzy Karol Kowalewski i Wojciech Eljasz-Radzikowski dostrzegli w podkoszowej potencjał. Wcześniej w pełnym rozwoju jej kariery jedną z przeszkód były także częste kontuzje, które pod czujnym okiem sztabu medycznego okazały się problemami przeszłości. Przed grą dla Pomarańczowych Wera występowała w pierwszoligowym Zagłębiu Sosnowiec, z którym wywalczyła awans do ekstraklasy. To w zespołach z 1. ligi grona spędziła większość kariery. Poza Sosnowcem grała w ekipach Lidera AZS Swarzędz, poznańskim AZS, SMS Aleksandrów Łódzki oraz w Pabianicach.

Weronika Telenga ma w swoim dorobku sukcesy w koszykówce młodzieżowej. Z poznańską drużyną sięgnęła po mistrzostwo Polski juniorek (2012) i juniorek starszych (2013). W obu turniejach była wiodącą postacią.

Koszykarsko
Weronika Telenga mierzy 192 cm i występuje na pozycji 5 (środkowa). Niewątpliwie jej największym atutem jest wzrost. Zawodniczka wicemistrzowski sezon może zaliczyć do szczególnie udanych. Ostatnio jej minuty były nieco ograniczone, ale i tak w kilku meczach pokazała, że może być mocnym wsparciem dla zespołu.

Statystyki średnie (EBLK):
Mecze: 28
Minuty: 14:41
Punkty: 6.7
Zbiórki: 6.4

Statystyki średnie (EuroCup Women):
Mecze: 12
Minuty: 12.9
Punkty: 4.2
Zbiórki: 2.8

Prywatnie
Urodziła się w Szamotułach. Dla Weroniki Telengi szczególnie ważną postacią jest jej mama, której pomagała w walce z chorobą. Obie są dla siebie dużym wsparciem.
Wera lubi modę. Odzieżowych perełek szuka na Vinted oraz w sklepach z odzieżą używaną. W autokarze i samolocie spotkać można często z książką. Zazwyczaj są to kryminały i thrillery. Na wakacje wybiera podróże w ciepłe, słoneczne miejsca.
Na wyjazdach jest współlokatorką Klaudii Gertchen. Kiedy można odnieść wrażenie, że Wera jest w innym, własnym świecie, chwilę później potrafi zaskoczyć jedną z bogatego zasobu ripost. Ma poczucie humoru, które wielokrotnie chroniło ją przed konsekwencjami spóźnień.

Po mistrzostwie
Wera po mistrzostwie udała się na wakacje. Obecnie razem z reprezentacją Polski przygotowuje się do meczów kontrolnych.

Anna Radomska