Ubiegły tydzień był bardzo udany dla euroligowych rywali CCC Polkowice. Galatasaray Stambuł sięgnął po krajowy puchar, Spartak Moskwa Region Widnoje pokonał bardzo silne Dynamo Moskwa, a Kibirkstis-VICI Wilno rozstrzygnęło na swoją korzyść mecz na szczycie ligi litewskiej. Szczegóły w naszym tradycyjnym, poniedziałkowym raporcie.
Galatasaray Stambuł ? ostatni mecz: 76:70 z Fenerbahce Stambuł (Puchar Turcji, 11.01), bilans w lidze tureckiej: 14-1, bilans w Eurolidze: 5-1.
Koszykarki Galatasarayu Stambuł z pewnością miniony tydzień mogą uznać za udany. W środowym meczu 1/4 finału Pucharu Turcji podopieczne Ekrema Memnuma pokonały Besiktas Stambuł 62:48. Dwa dni później ograły w półfinale Botas Spor (63:54), a w sobotnim finale zwyciężyły odwiecznego rywala, Fenerbahce (76:70. Dla Galatasarayu był to już piąty z rzędu triumf w rozgrywkach o Puchar Turcji. MVP finału została rozgrywająca Isil Alben (15 punktów, 5 zbiórek), a sukces ?Galaty? jest tym większy, że zespół musiał radzić sobie bez wciąż chorującej na grypę Alby Torrens.
USK Praga ? ostatni mecz: 85:38 z BK SSMH Brno (wyjazd, 8.01), bilans w lidze czeskiej: 22-0, bilans w Eurolidze: 5-1.
W lidze czeskiej sezon zasadniczy dobiegł końca. USK wygrało po raz dwudziesty drugi i oczywiście przewodzi w tabeli z kompletem zwycięstw. W wygranym meczu z najsłabszą drużyną w lidze po stronie USK zagrało tylko siedem zawodniczek (nie było m.in. Czarnogórki Jeleny Dubljevic i Amerykanki Layshii Clarendon). 22 punkty i 8 zbiórek zanotowała środkowa Kia Vaughn. Laia Palau uzbierała 9 punktów i 7 asyst.
WBC Nowy Zagrzeb ? ostatni mecz: 109:52 ze Splitem (wyjazd, 11.01) bilans w lidze chorwackiej: 11-0, bilans w Lidze środkowoeuropejskiej: 12-5, bilans w Eurolidze: 1-5.
W rozgrywkach ligi chorwackiej koszykarki WBC Nowy Zagrzeb rozgromiły na wyjeździe ekipę ze Splitu 109:52. Znacznie cenniejszym wynikiem w ubiegłym tygodniu było jednak zwycięstwo nad węgierskim euroligowcem z Sopronu (70:63). Aż 24 punkty zdobyła w tym spotkaniu sprowadzona tuż przed końcem 2013 roku Jelena Ivezic. Z nowych zawodniczek przyzwoicie zaprezentowała się też Elina Babkina (9 punktów).
Spartak Moskwa Widnoje Region ? ostatni mecz: 77:56 z Dynamem Moskwa (dom, 12.01), bilans w lidze rosyjskiej: 9-3, bilans w Eurolidze: 4-2.
Bardzo cenne zwycięstwo w lidze rosyjskiej odniósł Spartak, który pokonał naszpikowane gwiazdami (m. in. Tina Charles, Lindsay Whalen, Kristi Toliver) Dynamo Moskwa. Gospodynie zagrały zdecydowanie bardziej zespołowo i to przyniosło pożądany efekt. Aż trzy zawodniczki Spartaka zapisały na swoim koncie double-double: Natalia Vieru (20 punktów, 12 zbiórek) Sonja Petrovic (12 punktów, 10 zbiórek), Tijana Ajdukovic (12 punktów, 10 zbiórek). świetnie spisała się też Evgenya Belyakova (11 punktów, 7 zbiórek, 7 asyst).
Kibirkstis-VICI Wilno ? ostatni mecz: 59:54 z Hoptrans Sirenos Kowno (wyjazd, 10.01), bilans w lidze litewskiej: 15-1, bilans w Eurolidze: 2-4.
W meczu na szczycie ligi litewskiej Kibirkstis-VICI Wilno pokonało na wyjeździe Hoptrans Sirenos Kowno 59:54. Dzięki tej wygranej podopieczne Jurgity Streimikyte powróciły na pierwsze miejsce w tabeli. Najlepszą zawodniczką w zespole z Wilna była środkowa Lina Pikciute (20 punktów, 6 zbiórek). 14 punktów (w tym 4/7 za 3) zdobyła pozyskana przed kilkoma dniami rzucająca Marina Solopova, która powinna zagrać w środowym (15.01) meczu Euroligi przeciwko mistrzyniom Polski.
Perfumerias Avenida Salamanka ? ostatni mecz: 80:40 z Burgos (wyjazd, 11.01), bilans w lidze hiszpańskiej 10-2, bilans w Eurolidze: 3-3.
Drużyna z Salamanki rozpoczęła koszykarskie zmagania w 2014 roku od efektownego, czterdziestopunktowego zwycięstwa w Burgos. Eshaya Murphy zdobyła 23 punkty, a Marija Rezan 14. Angelica Robinson popisała się double-double (14 punktów, 13 zbiórek), a po 10 ?oczek? rzuciły Marta Fernandez i Leonor Rodriguez.