Wielkie angielsko-greckie Święta Arte

22

GRUDNIA, 2019

Mnóstwo słodyczy, migdałów, ozdób i hałasu – takie jest Boże Narodzenie w Grecji. O Świętach w swojej rodzinie opowiedziała nam Artemis Spanou.

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy dla wszystkich ceniących sobie spotkania z rodziną, ale jeszcze bardziej doceniany jest przez sportowców, którzy są często tysiące kilometrów od swoich rodzin. Artemis Spanou jako osoba bardzo rodzinna nie może doczekać się wyjazdu na przerwę świąteczno-noworoczną. Uwielbiam klimat Świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera jest wspaniała, ponieważ w tym czasie wszyscy są szczęśliwi z tego, że mogą być razem. Pomagają przetrwać nawet najgorszy okres w życiu i nabrać pozytywnej energii. Jesteśmy bardzo głośni i zawsze jest wesoło – z uśmiechem opowiada Arte, która pochodzi z rodziny angielsko-greckiej.

Arte większość Świąt spędziła w Grecji, ale co kilka lat wybiera się w podróż na Wyspy Brytyjskie. W tym roku Święta spędzę z moją angielską rodziną. Moja mama pochodzi z Anglii i często właśnie tam świętujemy Boże Narodzenie. Gotujemy mnóstwo jedzenia, wręczamy sobie prezenty, ale przede wszystkim jesteśmy wszyscy razem. Ten czas spędzamy na rozmowach i wspomnieniach, które doprowadzają nas do śmiechu. Większość Świąt spędziłam w Grecji, ale co 3-4 lata wyjeżdżamy do Anglii. Pamiętam, jak byłam dzieckiem i nie mówiłam jeszcze dobrze po angielsku miałam śmieszną sytuację. Z moimi kuzynami wyszliśmy na dwór. Było mnóstwo śniegu. W pewnym momencie przewróciłam się na śliskiej drodze i upadłam na pupę. Odwracając się krzyknęłam „oh my bottom”. Zawsze kiedy spotykam moich kuzynów wypominają mi tę sytuację i oczywiście nie brakuje przy tym śmiechu. Zmobilizowało mnie to do szybszej nauki angielskiego.

Zarówno w Grecji, jak i w Anglii tradycją jest wręczanie prezentów. Arte najbardziej lubi dostawać słodycze – Nie ukrywam, że jestem łasuchem i kocham słodkości. W Grecji na prezenty kupujemy mnóstwo słodyczy i wręczmy je rodzinie. Ja zjadam najwięcej. Artemis jest szczęśliwa, ponieważ typowe świąteczne przysmaki także są słodkie – W Grecji typowym przysmakiem świątecznym są kourambiedes. Są to ciasteczka z migdałów posypane cukrem pudrem. Są przepyszne, ale ja bardziej lubię ciasteczka melomakarona. Są brązowe i macza się je w słodkim syropie. Rodzina obiecała mi, że w tym roku także je zrobimy, więc już nie mogę się doczekać.

A.Radomska

NAJBLIŻSZY MECZ: 

Share This