2

PAŹDZIERNIKA, 2022

Koszykarki BC Polkowice zrealizowały jeden z celów na sezon 2022/2023. W Gdyni pokonały VBW Arkę i sięgnęły po pierwsze trofeum.

W ubiegłym sezonie zdobyty Superpuchar Polski Kobiet otworzył polkowiczankom drogę do potrójnej korony. 1 października powtórzyły sukces sprzed roku i na parkiecie Gdynia Areny odebrały pierwsze trofeum tegorocznych rozgrywek.

Faworytkami do zwycięstwa w spotkaniu uroczystego otwarcia sezonu były mistrzynie Polski. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego dyktowały tempo od samego początku meczu. Od pierwszej kwarty wiodącą postacią drużyny była Stephanie Mavunga, która już w pierwszych dziesięciu minutach zgromadziła na swoim koncie 14 punktów. Amerykanka aspirująca do gry w reprezentacji Polski w całym spotkaniu zdobyła dla Pomarańczowych 29 punktów i została wyróżniona tytułem MVP.

Chociaż pierwsza kwarta mogła zwiastować łatwe zwycięstwo Pomarańczowych, tak się nie stało. W drugiej odsłonie starcia o Superpuchar polkowiczanki zaczęły mieć problemy w obronie, a faule wymuszały na nich gdynianki. Ze względu na chorobę trenerki Jeleny Skerović zespół Arki prowadził trener Tomasz Cielebąk. Po pierwszej połowie gospodynie traciły do BC Polkowice już tylko 2 punkty.

Po zmianie stron do ataku wkroczyła Arka, a ich dobra defensywa nadal utrudniała grę Pomarańczowym, których problemem zaczęły być gromadzące się faule. Pod koniec trzeciej kwarty mistrzynie Polski odzyskały swój rytm i przed ostatnią odsłoną prowadziły 53:52. Ostatnie 10 minut meczu toczyło się pod dyktando polkowiczanek. Seria 14:1 w pięciu ostatnich minutach przesądziła o tym, w czyje ręce trafi Superpuchar.

BC Polkowice pokonało VBW Arkę Gdynia 80:66. Mistrzynie Polski nie mogły wymarzyć sobie lepszego otwarcia sezonu. Polkowiczanki czeka teraz chwila przerwy od meczów o stawkę. W pierwszej kolejce Energa Basket Ligi Kobiet polkowicka drużyna pauzuje. Do Gdyni wrócą 15 października na pierwszy w sezonie mecz o punkty w drodze do play-off.

VBW Arka Gdynia – BC Polkowice 66:80 (14:21, 26:21, 13:10, 13:28)

VBW Arka Gdynia: Jasmine Thomas 15, Kristina Higgins 10, Kamila Borkowska 10, Tetiana Yurkevichus 9, Haley Górecki 9, Alicja Żytkowska 6, Nathalie Fontaine 4, Julia Niemojewska 2, Marissa Kastanek 1.

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 29, Weronika Gajda 9, Yvonne Turner 9, Artemis Spanou 7 (12 zbiórek), Klaudia Gertchen 7, Aleksandra Zięmborska 7, Weronika Telenga 5, Zala Friskovec 4, Liliana Banaszak 2, Bożena Puter 1.