20

LISTOPADA, 2023

Klaudia Gertchen do Polkowic trafiła po trzech latach spędzonych w łódzkim Widzewie. Nie dziwi więc, że Pomarańczowa to właśnie Łódź wskazuje jako miejsce godne odwiedzenia.

Chociaż kolejne miasto na Pomarańczowej mapie Polski prawa miejskie otrzymało 6 wieków temu, jego rozkwit przyszedł stosunkowo niedawno. W czasach Królestwa Polskiego Łódź przeszła przemianę i wzrost przypominające bardziej historie z Ameryki Północnej, niż centralnej Europy. Na przestrzeni kilku dziesięcioleci miasto urosło od osady do metropolii.

ELW: KGHM BC Polkowice vs. Serco Uni Györ (31.10.2023) 92:82

Fot. www.poland.travel

Łódź stała się ogromnym ośrodkiem włókienniczym i kolebką kapitalizmu w Polsce. Prężnie rozwijający się przemysł i jak grzyby po deszczu rosnące pałace mieszały się z ubóstwem i nędzą. Uważne oko zauważy wiele śladów tamtej epoki we współczesnej Łodzi.

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Łodzi, tak dla turystów jak i mieszkańców, jest Manufaktura. W halach niegdyś stanowiących przestrzenie produkcyjne dzisiaj można spędzić czas przy obiedzie czy na zakupach. Dobrze zachowane budynki fabryk odnowiono na współczesną modłę, interesującą łącząc przestrzeń publiczną z żywym muzeum. Podobnym obiektem tego typu jest Monopolis, wyróżnione bardzo prestiżową nagrodą MIPIM.

ELW: KGHM BC Polkowice vs. Serco Uni Györ (31.10.2023) 92:82

Fot. www.poland.travel

Tuż obok Manufaktury turyści mogą zwiedzić Pałac Izraela Poznańskiego – świetnie zachowany budynek będący w przeszłości posiadłością właściciela fabryki w której ścianach mieści się dzisiaj manufaktura.

Innym miejscem nie do przegapienia jest Ulica Piotrkowska – najdłuższy deptak w Polsce, wzdłuż którego znajduje się wiele znakomitych restauracji, pubów i pomników.

Łódź jest również znana z tuzinów znakomitych murali i instalacji artystycznych. Spacer łódzkimi ulicami nabiera nowego wymiaru, gdzie poszukiwanie sztuki staje się aktywną grą.
O tych i innych atrakcjach przeczytacie więcej na portalu Poland.Travel.

Poland.Travel

NAJBLIŻSZY MECZ: 

Share This