17

LISTOPADA, 2023

Julka Piestrzyńska, spytana o ulubione miejsce na mapie Polski wskazała Gdańsk. Młoda skrzydłowa w Trójmieście spędziła 3 lata, grając dla gdyńskiej Arki. Nic dziwnego, że w oko wpadły jej liczne atrakcje sąsiedniego Gdańska.

W swojej przeszło tysiącletniej historii portowa stolica Polski od zawsze charakteryzowała się pierwiastkiem wolności. Być może ten sam zew, który na przestrzeni wieków napędzał marynarzy, zainspirował również pracowników, aby pół wieku temu podjęli się walki o niezależność. Inicjatywę tą upamiętnia obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie miasta – Pomnik Poległych Stoczniowców. Sąsiadujące z nim Europejskie Centrum Solidarności to interaktywne muzeum, w którym goście poznają historię walki komunistycznej Polski o niezależność.

ELW: KGHM BC Polkowice vs. Serco Uni Györ (31.10.2023) 92:82

Fot. www.poland.travel

Najbardziej popularnym celem wycieczek jest Główne Miasto. To tam zwiedzający mogą obejrzeć piękną, zabytkową część Gdańska. Jego częścią jest również kultowy Żuraw – charakterystyczny dźwig portowy, stanowiący nieoficjalny symbol miasta. Równie rozpoznawalnym punktem miasta jest fontanna Neptuna. Zbudowany w 1633r. posąg każdego dnia przyciąga tłumy turystów.

Być może najlepszym sposobem na doświadczenie bogatej historii Gdańska jest spacer Drogą Królewską. Obejmuje ona w sobie ulicę Długą i Długi Targ, którymi historyczni władcy Polski wjeżdżali uroczyście do miasta. Idąc ich śladami zobaczymy najpiękniejsze z gdańskich kamienic, w tym słynny Dwór Artusa czy dom Uphagena, ale również Ratusz Głównego miasta czy wspomnianą już fontannę Neptuna.

ELW: KGHM BC Polkowice vs. Serco Uni Györ (31.10.2023) 92:82

Fot. www.poland.travel

Ze swoim bogactwem historycznych zabytków, upamiętniających czasy zarówno długotrwającej, kupieckiej świetności miasta ale również trudną erę zmian ustrojowych sprzed pół wieku, Gdańsk będzie rajem dla zainteresowanych historią. Od wiekowych zabytków po nowoczesne interaktywne muzea, Gdańsk oferuje zarówno rozrywkę jak i okazję do zadumy.

Zainteresowanych wyprawą do Gdańska odsyłamy do portalu Poland.Travel. Tam dowiecie się jeszcze więcej o tych i innych atrakcjach w całej Polsce.

Poland.Travel

NAJBLIŻSZY MECZ: 

Share This