Poczet Mistrzyń: Klaudia Gertchen

CZERWCA, 2022

Pochodzi z Rawicza, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z koszykówką. Po sezonie w Polkowicach okazała się zawodniczką, która zrobiła największy postęp ze wszystkich graczy Energa Basket Ligi Kobiet.

Wychowanka klubu Olimp Rawicz do Polkowic trafiła przed sezonem 2020/2021. Jako juniorka grała dla MUKS Poznań. W 2015 roku awansowała z poznańską drużyną w szeregi klubów ekstraklasy. To w barwach tego zespołu zadebiutowała na najwyższym poziomie rozgrywek koszykarskich w Polsce. Klaudia Gertchen była także zawodniczką pierwszoligowego klubu z Pabianic. Stamtąd trafiła do łódzkiego Widzewa, w którym spędziła 4 sezony i zadomowiła się w szeregach zawodniczek Energa Basket Ligi Kobiet. Po spadku klubu z ekstraklasy została Pomarańczową i po pierwszym sezonie swojej gry w polkowickich barwach została wyróżniona przez PZKosz nagrodą za największy postęp. Po wicemistrzostwie Polski została w Polkowicach na kolejny rok. Jej dobra gra została nagrodzona miejscem w reprezentacji Polski. W sezonie 2021/2022 z BC Polkowice sięgnęła po potrójną koronę i zadebiutowała w rozgrywkach europejskich.

Koszykarsko
Klaudia Gertchen mierzy 182 cm wzrostu i gra na pozycjach 3 i 4 (niska i silna skrzydłowa). Jej dużym atutem są rzuty z dystansu. Wielokrotnie będąc pod presją potrafiła skutecznie wykorzystać okazję do rzutów trzypunktowych. Gerczi jest także dobrą defensorką. Nie boi się twardej gry. W ostatnim sezonie szyki pokrzyżowała jej kontuzja odniesiona podczas meczu reprezentacji Polski z Turcją (była najlepszym graczem tego starcia), która zmusiła ją do kilkutygodniowej przerwy. Ominęły ją przez to mecze pucharowe w Hatayu i Krasnojarsku. Chociaż przepis o graczach U23 ograniczył Klaudii Gertchen czas na parkiecie, zawodniczka wykorzystywała otrzymane minuty najlepiej jak mogła.

Statystyki średnie (EBLK):
Mecze: 24
Minuty: 15:58
Punkty: 6.5
Zbiórki: 3.2
Asysty: 1.3
Przechwyty: 1

Statystyki średnie (EuroCup Women):
Mecze: 10
Minuty: 24:7
Punkty: 7
Zbiórki: 4.1
Asysty: 1.4
Przechwyty: 1.2

Prywatnie
Klaudia Gertchen koszykówkę ma w genach. Jej ciocia Barbara Nawrot to wicemistrzyni Europy z 1980 roku, sześciokrotna medalistka mistrzostw Polski ze Spójnią Gdańsk. W życiu jej bliskiej rodziny koszykówka była obecna, ale z tego grona na profesjonalny poziom dotarła jedynie Gerczi. Rodzina bardzo wspiera Klaudię. Wielokrotnie byli gośćmi hal, w których grała. Jej największymi fanami są jej rodzice. Wspierają swoją córkę w każdej decyzji i są także jej przyjaciółmi. Są z niej bardzo dumni. Z mamą Iwoną podczas posezonowego odpoczynku udały się na lot balonem.
Gerczi w Polkowicach towarzyszy jej pies Dżeki rasy pomeranian. Często można ich spotkać na spacerach wzdłuż Polkowic Dolnych. Lubi aktywnie spędzać czas wolny oraz spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Na wakacyjne podróże wybiera ciepłe kraje z południa Europy.
Klaudia Gertchen rolę zawodowej koszykarki dzieli ze studiami. Często wybierana jest w rankingach najładniejszych zawodniczek Energa Basket Ligi Kobiet. W jej rodzinnym Rawiczu cenią jej dokonania. Prasa lokalna śledzi jej występy i reporterzy goszczą w Polkowicach podczas najważniejszych meczów. Zawodniczki lokalnego klubu kibicowały Klaudii osobiście podczas spotkań play-off.

Po mistrzostwie
Klaudia Gertchen po krótkim posezonowym odpoczynku wróciła do koszykówki. Razem z reprezentacją 3×3 uczestniczy w cyklu FIBA 3×3 Women’s Series. W pierwszym turnieju rozgrywanym w Izraelu dotarły do półfinału. 4-5 czerwca kadra z Gerczi w składzie weźmie udział w eliminacjach do mistrzostw Europy 3×3, które zostaną rozegrane w Rumunii.

Anna Radomska