Poczet Mistrzyń: Erica Wheeler

CZERWCA, 2022

Dołączyła do BC Polkowice w styczniu i z miejsca stała się gwiazdą. Prawdziwa liderka, idolka i fantastyczny gracz. Jedna z najlepszych zawodniczek w historii polkowickiej drużyny i polskiej ligi.

bOgłoszenie jej transferu odbiło się szerokim echem w europejskim środowisku koszykówki. Erica Wheeler to postać, która budzi same pozytywne emocje. W 2019 roku z Nadezhdą Orenburg wygrała EuroCup Women. W Europie poza rosyjskim klubem grała w Perfumerias Avenida Salamanca, Maccabi Ashdod oraz w tureckich drużynach Besiktasu i Izmitu. Jej koszykarska przygoda wiodła ją także przez Brazylię i Portoryko. Weezy w WNBA jest prawdziwą gwiazdą. W 2019 roku zdobyła tytuł MVP Meczu Gwiazd. Grała dla Indiana Fever, Los Angeles Sparks, New York Liberty a obecnie występuje w Atlanta Dream, gdzie powróciła po siedmiu latach. Skalę jej rozpoznawalności może obrazować także zakontraktowanie jej na ambasadorkę marki Adidas.
Erica Wheeler podbiła także serca kibiców, dziennikarzy i koszykarskich ekspertów w Polsce. W trakcie czterech miesięcy zdobyła  dwa indywidualne wyróżnienia: MVP finału Suzuki Pucharu Polski Kobiet oraz MVP finału mistrzostw Polski.

Koszykarsko
Erica Wheeler mierzy 170 cm i występuje na pozycji rozgrywającej. Jest mózgiem drużyny. Kreuje sytuacje rzutowe dla koleżanek z zespołu, a kiedy im nie idzie, sama przejmuje ciężar zdobywania punktów na swoje barki. Tak było w najważniejszych meczach minionego sezonu. Jej umiejętności, doświadczenie koszykarskie i życiowe oraz osobowość budują jej autorytet. Dla koleżanek z drużyny jest mentorem, a dla trenerów wsparciem. Wiele można mówić o koszykarskich cechach Weezy. Jej technika, przygotowanie fizyczne, przegląd pola, a przede wszystkim rozumienie koszykówki świadczą o wysokiej klasie, którą prezentuje. Pewnym jest, że każdy trener w polskiej lidze i nie tylko, chciałby mieć taką zawodniczkę w swojej drużynie.

Statystyki średnie (EBLK):
Mecze: 14
Minuty: 28:07
Punkty: 15.5
Asysty: 7.5
Zbiórki: 4.2
Przechwyty: 1.5

Statystyki średnie (EuroCup Women):
Mecze: 4
Minuty: 31
Punkty: 13
Asysty: 8
Zbiórki: 5
Przechwyty: 2.5

Prywatnie
Erica Wheeler urodziła się w Miami. Obecnie mieszka w Atlancie. Musiała pokonać daleką drogę do miejsca, w którym jest teraz. Jej dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych. Wychowywała się w trzypokojowym domu swojej babci wraz z dwunastoma innymi członkami rodziny. Wychowywaniem Eriki  i dwóch starszych córek zajmowała się jej mama Melissa Cooper. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła na podwórku babci wraz ze swoimi kuzynami. Grali w kickball. Po przeprowadzce z mamą i sistrami do innej dzielnicy odkryła, że ma talent do koszykówki kiedy za domem przyczepiła prowizoryczną obręcz i zaczęła rzucać. Potem przeniosła się na okoliczne boiska, a krążący w okolicy dilerzy narkotyków zaczęli obstawiać zakłady. Wtedy Erica nawet nie wierzyła w to, że może kiedyś pójść na studia i zostać zawodową koszykarką. Często budziły ją strzelaniny, a w okolicy wielokrotnie dochodziło do napadów. Raz sama znalazła się w centrum strzelaniny przechadzając się po okolicy. Przed strzałami schowała się za skrzynką pocztową. W ten dzień od kul zginęły dwie osoby.
Ten moment w jej życiu można uznać za przełomowy. Obiecała sobie i mamie, że wyrwie się z tego środowiska. Dzięki mamie dołączyła do szkolnego klubu. Chciała grać z chłopakami, ale często przy wyborach do mieszanej drużyny była pomijana. Mimo jej uporu, jej umiejętności zaczęły przyciągać zainteresowanie szkół średnich. Ukończyła Parkway Academy, wygrała dwa tytuły stanowe i była najlepszym graczem na Florydzie. Po szkole średniej poszła do collegu Rutgersa. Był to wspólny wybór rodziny. Do podjęcia tej decyzji przekonała ich trenerka C. Vivian Stringer, która ani razu podczas wizyty z jej mamą nie wspomniała o koszykówce. Mamę Eriki do skierowania córki na tę właśnie uczelnię przekonała obietnica tego, że na pierwszym miejscu będzie stała nauka, nie tylko akademicka. Podczas drugiego semestru Erica dowiedziała się, że jej mama choruje na raka. Jej stan był bardzo poważny. Melissa Cooper prawie do końca zabraniała rodzinie informować swoją najmłodszą córkę o chorobie. Była w szpitalu, kiedy jej mama odeszła. Wraz z rodzeństwem obserwowała reanimację przez małe okienko w drzwiach sali szpitalnej. Był 2012 rok. Mama była dla niej wszystkim.
Po śmierci mamy nie mogła skupić się na koszykówce. W 2013 roku ukończyła studia z zakresu public realtions i socjologii. Jednak musiała zapomnieć o drafcie do WNBA. Rozpoczęła pracę w sklepie odzieżowym i była doradcą w ośrodku narkomanii dla dzieci i młodzieży. Tymczasem pojawiła się szansa gry w Portoryko. Wiedziała, że okazję gry w koszykówkę musi wykorzystać i tak się stało. Nie bez problemów. Wheeler musiała nad sobą dużo pracować, aby zdobyć uznanie, którym cieszy się teraz.

Erica Wheeler nigdy nie zapomniała o społeczności, z której pochodzi. Prowadzi własną fundację, która organizuje koszykarskie campy dla dzieci. Jej inspiracją jest jej mama. Tatuaże zdobiące jej ciało są jej upamiętnieniem. Sama powtarza, że stara się żyć tak, aby mama była z niej dumna.

Rozgrywająca mistrzów Polski jest pozytywną postacią, która na pierwszym miejscu stawia drużynę. Dba o pozytywny klimat, ale wymaga od koleżanek pełnego zaangażowania. Pasją „E” jest moda. Nie boi się eksperymentować z ubraniami i często można ją spotkać w nietuzinkowych stylizacjach. Kolekcjonuje obuwie sportowe i biżuterię. Jak większość zawodniczek z USA słucha głównie amerykańskiego rapu.

Po mistrzostwie
Erica Wheeler wróciła do USA tuż po zakończeniu sezonu. Trafiła od razu na przedsezonowy camp Atlanty Dream. Sezon WNBA już wystartował. „E” jest zawodniczką pierwszej piątki. Po 11. meczach ma średnią 10.5 pkt. na mecz. Na parkiecie spędza średnio 26.9 min.

Anna Radomska