Poczet Mistrzyń: Bożena Puter

CZERWCA, 2022

Mimo młodego wieku jej koszykarskie CV jest bogate w występy dla klubów ekstraklasy. Bożena Puter jest solidnym ligowym graczem młodszego pokolenia.

Klubem,  w którym zaczynała przygodę z koszykówką była krakowska Wisła. Było to naturalne dla rodowitej krakowianki (wychowanej w Nowej Hucie). To w tym klubie grała na wszystkich szczeblach rozgrywek młodzieżowych i to w barwach Wisły zadebiutowała w ekstraklasie. Miała wtedy zaledwie 14 lat. Była w składzie mistrzowskich drużyn w 2015 i 2016 roku. Jest absolwentką SMS Łomianki, z którym grała w 1. lidze. W swoim koszykarskim CV ma także występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski.
Klub, w którym się wychowała opuściła po wycofaniu się zespołu z Energa Basket Ligi Kobiet przed sezonem 2020/2021. Jej wybór padł na wrocławską Ślęzę. Tam grała przez rok i w przed ostatnim sezonem dołączyła do BC Polkowice. To tutaj zdobyła największe sukcesy w seniorskim baskecie, którym jest potrójna korona. Jej rola na parkiecie była nieporównywalnie większa.

Koszykarsko
Bożena Puter mierzy 182 cm i w BC Polkowice występowała na pozycji 3 (niska skrzydłowa). Kilkukrotnie była zawodniczką pierwszej piątki. Bożi szczególnie ważną rolę pełniła w zadaniach defensywnych. Nie miała prostego zadania, ale wielokrotnie udowodniła, że zasługuje na swoje minuty. W finale udało jej się ograniczyć poczynania Aleksandry Stanacev, co było dużym wyzwaniem. Wyrasta na solidnego ligowego gracza.

Statystyki średnie (EBLK)
Mecze: 27
Minuty: 13:49
Punkty: 2.8
Zbiórki: 1.6

Statystyki średnie (EuroCup Women)
Mecze: 3
Minuty: 3.6
Punkty: 1.7

Prywatnie

Bożena Puter jest niezwykle spokojna, rozważna i opanowana. Nie można odmówić jej zaangażowania w życie drużyny i klubu. Zawsze jest gotowa do pomocy. Siostry Bożeny – Magdalena i Danuta także grały w koszykówkę w barwach Wisły Kraków. Bożi była najwyższa z całej trójki.
Grę dla polkowickiej drużyny dzieli ze studiami w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Nie jest to proste zadanie. W czasie przeznaczonym na regenerację musiała nadrabiać naukę.
Na wyjazdach była współlokatorką innej zawodniczki z Krakowa, Alicji Grabskiej. Jak mówią „Krakowska mafia trzyma się razem”.
Bożi lubi aktywnie spędzać czas wolny na wyprawach i wycieczkach. Podczas zagranicznych wyjazdów na rozgrywki EuroCup Women była w gronie tych, które wolały zwiedzać niż urządzać drzemki. Wykorzystywała ten czas najlepiej jak mogła.

Po mistrzostwie
Bożena Puter po sezonie więcej uwagi musiała poświęcić studiom, ale koszykówka jest u niej stale obecna. Bożi jest zawodniczką kadry U23 w koszykówce 3×3, która przechodzi intensywny czas zgrupowań i turniejów.

Anna Radomska