Poczet Mistrzyń: Artemis Spanou

MAJA, 2022

To był jej drugi powrót i trzeci sezon w barwach polkowickiej drużyny. Na informację o jej powrocie czekało wielu kibiców, ponieważ jest przez nich uwielbiana. Arte mistrzowski sezon zaliczy do bardzo udanych.

A rtemis Spanou do Polkowic trafiła w 2017 roku i zdobyła mistrzostwo Polski. Wychowanka greckiego klubu Panionios GSS reprezentowała także drużyny Istanbul Universitesi, Uni Girona i UNI Győr. Z tego ostatniego w 2019 roku wróciła do serca Zagłębia Miedziowego. Pandemia nie pozwoliła dokończyć tego sezonu. W 2021 roku Arte spotykała się z Pomarańczowymi wielokrotnie reprezentując VBW Arkę Gdynia. To Greczynka po piątym meczu finałowym cieszyła się ze złotego medalu. Trener Karol Kowalewski zdecydował się sprowadzić Spanou z powrotem do polkowickiej drużyny i ta decyzja okazała się bardzo dobra. Od pierwszego sezonu rozegranego w Polsce zawodniczka urosła koszykarsko, bo mentalnie zawsze była walczakiem. Ważna w karierze trzykrotnej mistrzyni Polski jest gra w reprezentacji Grecji, której jest podporą. Powołania na zgrupowania kadry są jej stałym punktem koszykarskiej przygody.

Koszykarsko

Artemis Spanou gra na pozycji 4 (silna skrzydłowa). Jest dobrym egzekutorem rzutów „za 3”, co zawdzięcza ponadprogramowym treningom. Arte zawsze była pierwsza w szatni i trenuje najwięcej. Przed meczami domowymi i wyjazdowymi asystent trenera Wojciech Eljasz-Radzikowski był jej pomocnikiem przy rzutach. W hali byli zwykle 40 minut przed wszystkimi. Reprezentantka Grecji ma wielkie serce do koszykówki, jest zaangażowana w każdy trening i intensywnie pracuje nad doskonaleniem swoich umiejętności. Jej charakterystycznym zagraniem jest rzut hakiem, który kibice oceniają jako bardzo efektowny. Arte była w szatni drugim kapitanem. Potrafi motywować, a swoja ambicją zaraża resztę zespołu.

Statystyki średnie (EBLK):
Mecze: 29
Minuty: 28:35
Punkty: 12.4
Zbiórki: 6.3
Asysty: 3.1
Przechwyty: 1.1

Statystyki średnie (EuroCup Women):
Mecze: 12
Minuty: 34
Punkty: 12.8
Zbiórki: 7
Asysty: 2.6
Przechwyty: 0.7

Prywatnie

Arte jest bardzo lubiana przez kibiców wszystkich klubów, w których grała. Dostrzegają jej zaangażowanie i ambicję. Na parkiecie jest bardzo emocjonalna, ale prywatnie należy do spokojnych osób, które koncentrują się na swoim zawodzie. Trudna była dla niej wyprawa na mecz do Aten, jej rodzinnego miasta. Wiedziała, że grając w barwach rywala kibice Panathinaikosu nie będą jej witać z otwartymi rękoma. Wsparciem było dla niej grono wiernych przyjaciół. Do hotelu, w którym mieszkała drużyna przyjechał menedżer lokalnego klubu, w którym się wychowała. Pan Takis zbiera pamiątki związane z Arte. Jak sam mówił, jest to jego ulubiona podopieczna. Drużyna została obdarowana pamiątkami klubu Panionios.

W Polkowicach także ma swoją rodzinę zastępczą, której dom zawsze jest dla niej otwarty. Chociaż w Polsce grała przez 4 sezony, język polski nadal sprawia jej problemy. Mimo chęci do nauki zdołała nauczyć się tylko kilku słów. Naszym zdecydowanym faworytem jest jej „Jak się masz kochanie?”, ale dla kibiców z pewnością kultowym jest duet z Ericą Wheeler i ich „Yo baby Yo baby Yo. Ruszać dupy na hale. Yo!” z zaproszenia na finały. Można powiedzieć, że dosadne zaproszenie poskutkowało, bo hala na finałach była pełna.

Artemis Spanou to fanka dobrej kawy, którą w Polkowicach z chęcią kosztowała w Klubokawiarni Magiel. Bardzo dba o żywienie uważając na to, co znajduje się na jej talerzu. Przed meczami je tylko makaron z oliwą i parmezanem. Na każdym kroku widać to, że koszykówka to jej życiowy wybór. Nie została nią, bo ktoś jej powiedział „Jesteś wysoka i dobrze rzucasz. Zostań koszykarką, zarób pieniądze.”. Zdecydowanie nie. Basket to jej świadomy wybór i ciężką pracą wywalczyła sobie miejsce, w którym teraz jest.

Ambicją zaraża resztę zespołu. Jest wymagającym mentorem. Trenerzy cenią takich graczy, którzy pomagają im w tym, aby drużyna działała na zdrowych zasadach. W przyszłości chciałaby zostać trenerem. Prowadzi notatki i korzysta z doświadczenia szkoleniowców, z którymi pracuje. Wiemy, że będzie w tym dobra.

Po mistrzostwie

Po zdobyciu mistrzostwa Artemis została kilka dni w Polsce. Obecnie jest w Atenach, gdzie nie odpoczywa. Trenuje i przygotowuje się do kolejnego sezonu i zgrupowania reprezentacji Grecji. Już w czerwcu spotka się z trenerem Karolem Kowalewskim, Weroniką Gajdą i Weroniką Telengą podczas towarzyskiego turnieju reprezentacji w Atenach.

Anna Radomska