Poczet Mistrzyń: Aleksandra Zięmborska

CZERWCA, 2022

To był jej pierwszy w pełni rozegrany sezon w ekstraklasie. W szeregi graczy Energa Basket Ligi Kobiet weszła bez kompleksów.

Aleksandra Zięmborska w marcu skończyła 22 lata. Jest wychowanką poznańskiego AZSu. Przed przyjściem do Polkowic reprezentowała wyłącznie barwy klubów z jej rodzinnego miasta (poza epizodem gry w pierwszoligowej ekipie Lidera Swarzędz). W ekstraklasie zadebiutowała w 2017 roku będąc zawodniczką Enei AZS Poznań. Swoje pierwsze minuty na parkiecie rozegrała grając przeciwko Pomarańczowym. Sezon 2020/2021 rozegrała w MUKS Poznań.

Koszykarsko
Aleksandra Zięmborska mierzy 180 cm i gra na pozycji 3 (niska skrzydłowa). W Polkowicach miała okazje w pełni pokazać swoje możliwości w konfrontacji z najlepszymi zawodniczkami ligi. Zięmba grała przeciwko nim bez kompleksów. Jej naturalny luz młodego gracza tuż po pierwszoligowych szlifach mógł być dla starszych rywalek frustrujący. Momentem przełomowym w sezonie był dla niej półfinał Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Przeciwko lubelskiej Pszczółce zagrała bardzo dobry mecz. Potrafi skutecznie korzystać z okazji do rzutów trzypunktowych. Zarówno trener Karol Kowalewski jak i reszta zespołu oczekują od swoich graczy, aby w takich sytuacjach nie wahały się rzucać. Skrzydłowa stosuje się do tych uwag. Aleksandra Zięmborska jest graczem o dużej sile fizycznej, co jest widoczne w jej wejściach pod kosz zakończonych często finezyjnym wyskokiem. Zawodniczka może zaliczyć miniony sezon do przełomowych w swojej karierze. Po zdobytej potrójnej koronie, kolejny sezon także zagra w BC Polkowice. Dodatkowe umiejętności zdobywa przy grze w reprezentacji U23 w koszykówce 3×3.

Statystyki średnie (EBLK):
Mecze: 26
Minuty: 16:07
Punkty: 7.8
Zbiórki: 2.3
Asysty: 0.7
Przechwyty: 0.4

Statystyki średnie (EuroCup Women):
Mecze: 4
Minuty: 8
Punkty: 0.5

Prywatnie
Aleksandra Zięmborska pochodzi z Poznania. Grę dla BC Polkowice oraz reprezentacji Polski U23 w koszykówce 3×3 dzieli ze studiami na Politechnice Poznańskiej. Nauki jest sporo. Często podczas wyjazdów, także na lotniskach, przesiadywała z włączonym laptopem. Sesja i terminy zaliczeń były nie do ruszenia, ale Zięmba dała radę. Potrafi pracować pod presją. To samo dotyczy studiów i meczów. Podczas treningów wydaje się być zdekoncentrowana, ale dyspozycja podczas gry tego nie potwierdza. Kiedy nadchodzi presja potrafi wykrzesać z siebie to co najlepsze.
Podczas wyjazdów starała się wykorzystać spędzony w innym kraju czas maksymalnie. Najeżała do grupy, która zamiast drzemki lub dłuższego pomeczowego leniuchowania wolała zwiedzić okolicę. Tak zdołała zobaczyć ateński Akropol, oceanarium w Walencji, Plac Czerwony w Moskwie oraz skorzystać z uroków miasteczka Mechelen, przy okazji robiąc mały zapas belgijskiej czekolady. W tureckim mieście Hatay zdołała nie tylko odwiedzić kilka miejsc, ale także zyskać sympatię miejscowych kibiców.
Słabością Oli jest sportowe obuwie. Ma pokaźną kolekcję i najchętniej na każdy trening zakładałaby inne.

Po mistrzostwie
Studia, sesja, koszykówka 3×3… a potem z pewnością wakacje. Ola po sezonie nie mała jeszcze czasu na dłuższy odpoczynek.

Anna Radomska