Play-Off: Czas na półfinał!

MARCA, 2023

Już w ten weekend rozpoczyna się walka o medale w Energa Basket Lidze Kobiet. W rywalizacji pozostały cztery najlepsze drużyny bieżącego sezonu. Polkowiczanki, obok PSI Enea Gorzowa Wielkopolskiego, pozostają faworytkami do złota. W drodze do finałów pokonać muszą drużynę MB Zagłębie Sosnowiec. Pomarańczowe na przestrzeni ostatnich miesięcy aż trzykrotnie mierzyły się z zespołem Zagłębia, wygrywając wszystkie spotkania.

Od ostatniego meczu nie minął jeszcze miesiąc. 25 lutego w półfinale Suzuki Pucharu Polski Polkowiczanki wygrały 94:79, spotkanie było jednak zdecydowanie bardziej wyrównane, niż sugeruje wynik. Co za tym idzie, półfinał play-off z udziałem Pomarańczowych zapowiada się interesująco. Zapraszamy do lektury zapowiedzi rywalizacji z MB Zagłębie Sosnowiec.

W ofensywie zespół Zagłębia bazuje na dwóch filarach – są nimi gra indywidualna ich liderki, Jessici January, oraz oparta na przewagach fizycznych gra dwójki podkoszowych, Batabe Zempare oraz Quinn Urbaniak-Dornstauder.

January udowadnia w ostatnich meczach, iż jest w znakomitej formie. Jedną z największych broni amerykańskiej rozgrywającej jest łatwość, z jaką wymusza faule drużyny przeciwnej. January nie jest zawodniczką bardzo skuteczną w rzutach z gry (średnio 38% za 2, 25% za trzy), natomiast prawie 8 wymuszonych fauli co mecz daje jej 8 okazji do zdobycia punktów z linii rzutów wolnych.

W trzech ostatnich meczach January wymusiła faul 35-krotnie, to przełożyło się na 32 rzuty wolne. W ostatnim starciu między BC Polkowice January wymusiła 11 fauli, po których oddała 11 rzutów wolnych. Zdyscyplinowana gra w ofensywie i niedawanie arbitrom pretekstu do użycia gwizdka będzie niezwykle ważne w rywalizacji półfinałowej. Co więcej, zespół Zagłębia miewa problemy z konstruowaniem gry w ataku, jeśli January nie wypracuje przewag grą indywidualną, bądź jest poza parkietem. Ofensywa często sprowadza się wtedy do czytelnych prób gry pod kosz, które nierzadko są okazją do kontry i zdobycia łatwych punktów.

Drugą najsilniejsza bronią drużyny z Sosnowca są ich zawodniczki podkoszowe – Zempare oraz Urbaniak-Dornstauder. Zarówno zawodniczka z numerem 21 jak i 22 stanowią bardzo mocny, dobrze zbudowany duet. Ograniczenie ich, szczególnie w walce o zbiórki, przybliży Pomarańczowe do zwycięstwa.

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że kluczowa w odniesieniu zwycięstwa będzie gra Polkowiczanek w defensywie. W poprzednich spotkaniach Pomarańczowe z łatwością zamieniały skuteczne interwencje w defensywie na łatwe punkty. Niepopełnianie niepotrzebnych fauli i mądra gra w obronie i tym razem powinna przełożyć się na dobre rzuty.

Rywalizacja z MB Zagłębie Sosnowiec zapowiada się elektryzująco. Na kibiców z pewnością czeka spektakularna gra indywidualna po obu stronach parkietu, ale również dobra, fizyczna gra bliżej obręczy. Można spodziewać się, iż pierwszy mecz nada ton rywalizacji, dlatego gorąco zapraszamy Was do kibicowania Pomarańczowym. Bądźcie z nami już w sobotę o godz. 18:00 w hali przy ulicy Dąbrowskiego.