Mistrzowski Sztab: Wojciech Eljasz-Radzikowski

CZERWCA, 2022

Razem z Karolem Kowalewskim stworzyli duet, który wzajemnie się uzupełnia. Pochodzący z Krakowa trener pracuje także z młodzieżową reprezentacją Polski.

Wojciech Eljasz-Radzikowski koszykarskie szlify zbierał w Wiśle Kraków. Jest wychowankiem tamtejszego klubu gdzie przeszedł przez wszystkie szczeble koszykówki młodzieżowej oraz zespół seniorów. Na drugoligowych parkietach reprezentował barwy AZS AGH Alstom Kraków jako obrońca. Pracę trenera rozpoczął w AZS Politechnice Koronie Kraków. Z tą drużyną awansował z drugiej ligi by później zostać wybranym najlepszym trenerem sezonu zasadniczego 1. ligi kobiet. Chcąc rozwijać swoje trenerskie doświadczenie w 2018 roku zdecydował się na powrót do klubu, w którym się wychował. W pierwszym roku pracy został asystentem trenera Krzysztofa Szewczyka, a później trenera Stefana Svitka. Pracę w Polkowicach rozpoczął w sezonie 2020/2021. W debiucie w ekipie Pomarańczowych został wicemistrzem Polski, by kolejnego roku sięgnąć po potrójną koronę. Trener Wojciech Eljasz-Radzikowski od kilku lat pracuje z kadrami młodzieżowymi. Obecnie jest asystentem trenera Macieja Gordona w reprezentacji U16 kobiet.

Jako trener… Do swojej pracy podchodzi bardzo profesjonalnie. Razem z trenerem Karolem Kowalewskim współtworzy skład oraz układa plan treningowy. Żyje koszykówką, także tą w wydaniu męskim. Wiele godzin spędza na oglądaniu meczów. Trener Wojciech Eljasz-Radzikowski jest mocnym wsparciem dla pierwszego trenera. Podczas spotkań daje sugestie i pomysły taktyczne. Przed meczami zawsze był w hali pierwszy razem z Artemis Spanou, której pomagał w rozgrzewce rzutowej. Planuje trening tak, aby nie był monotonny dla graczy. W tym podpatruje najlepszych trenerów.

Prywatnie
Coach Vamos (taką ksywkę dostał od zawodniczek w pierwszym roku pracy w Polkowicach) poza pracą trenera jest także wykładowcą na Politechnice Krakowskiej, której jest absolwentem. Wolnego czasu w trakcie sezonu ma zatem niewiele. Trener wolne chwile spędza na spacerach ze swoim czworonożnym przyjacielem Synkiem.
Wojciech Eljasz-Radzikowski razem z trenerem Karolem Kowalewskim oprócz basketu mają inną wspólną pasję – motoryzację. Często komentują przejeżdżające samochody. Niewątpliwie ciekawostką jest fakt, że trener jest potomkiem historycznych postaci krakowskich. Jego przodek Walery Eljasz-Radzikowski był znanym malarzem i popularyzatorem Tatr, którego rodzice także byli zasłużeni dla polskiej sztuki.
Trener Wojciech Eljasz-Radzikowski angażuje się w zbiórki charytatywne. Szczególnie w te, które pomagają zwierzętom. Lubi czytać, a jego ulubionymi są książki o tematyce sportowej.

Po mistrzostwie
Trener Wojciech Eljasz-Radzikowski wyjechał do Krakowa, gdzie pracuje nad kolejnym sezonem i kończy rok akademicki. Czekają go zgrupowania reprezentacji U16.

Anna Radomska