Mistrzowski Sztab: Trener Karol Kowalewski

CZERWCA, 2022

Z polkowicką drużyną związany jest od pięciu sezonów. W ciągu tego czasu przeszedł drogę od drugiego asystenta po najlepszego trenera Energa Basket Ligi Kobiet.

Coach K pochodzi ze Słupska, gdzie zaczynał swoją przygodę z basketem. Jako zawodnik rozwijał się pod okiem trenera Roberta Jakubiaka. Z sukcesami występował w młodzieżowych zespołach Czarnych, a później został zgłoszony do ekipy ekstraklasy. Szybko zorientował się, że lepszą dla niego drogą będzie ta druga strona – trenerska. Absolwent poznańskiego AWF wręcz wzorowo zaplanował swoją ścieżkę rozwoju. Pracował z młodzieżowymi drużynami w Śremie. Później znalazł zatrudnienie w Ostrowie Wielkopolskim. W Stali był asystentem zmarłego w kwietniu tego toku śp. Zorana Sretenovica, legendy polskiej koszykówki. Po przenosinach do kobiecego zespołu ostrowskiego basketu został asystentem trenera Wojciecha Szawarskiego. Do Polkowic trafił w 2017 roku. Drużynę objął wtedy trener George Dikeoulakos. Po niesatysfakcjonujących wynikach, greckiego szkoleniowca wraz z dwoma członkami sztabu zwolniono. To wtedy po raz pierwszy Karol Kowalewski miał okazję poprowadzić drużynę jako pierwszy trener. Zmiana, którą wprowadził w zespole pomogła. Pomarańczowe, które zmagały się z problemami wygrały z Artego Bydgoszcz oraz z Castors Braine w Eurolidze, a także rozegrały wyrównany mecz w Kursku. Po powrocie do Polkowic Marosa Kovacika ich współpraca układała się bardzo dobrze. Etos pracy obu trenerów był bardzo zbliżony. Rozumieli się także pod względem koszykarskim. Ta współpraca poskutkowała dwoma mistrzostwami Polski, Pucharem Polski oraz awansem do najlepszej ósemki Euroligi. Od 2019 pracują razem przy reprezentacji Polski. Zdołał też zadebiutować jako pierwszy trener biało-czerwonych (eliminacje ME 2021 z Wielką Brytanią)

Karol Kowalewski w chwili przejęcia roli pierwszego trenera polkowickiej drużyny miał zaledwie 31 lat, ale mimo młodego wieku posiadał bogaty bagaż doświadczeń i sukcesów. Jego asystentem został Wojciech Eljasz-Radzikowski. W tym duecie w pierwszym sezonie zdobyli wicemistrzostwo, by w kolejnym świętować potrójną koronę. W głosowaniu trenerów zespołów Energa Basket Ligi Kobiet został uznany najlepszym trenerem rundy zasadniczej. Jest gotowy na kolejne wyzwania.

Jako trener…
Jego kariera to stały, przemyślany proces. Zespoły budowane przez Karola Kowalewskiego i Wojciecha Eljasza-Radzikowskiego są zawsze tworzone z pomysłem. Zawodniczki muszą pasować do siebie nie tylko koszykarsko, ale także mentalnie. Lubi poukładany basket. Treningi zawsze są skrupulatnie zaplanowane. We współpracy z Piotrem Żeromskim układają plan tak, aby optymalnie przygotować meczową formę. Zawodniczki cenią go nie tylko za profesjonalizm. Lubią z nim pracować, ponieważ szanuje swoich graczy, z troską podchodzi do wszelkich problemów.
Trener Pomarańczowych nie ukrywa, że inspiracją są dla niego drużyny z męskiej ligi. Trener inwestuje w swój rozwój i stale uczy się swojego fachu od najlepszych. Uczestniczy w konferencjach trenerskich, a wolny czas poświęca na oglądaniu meczów koszykówki. Euroliga, NBA, WNBA, PLK. Koszykówki nigdy nie jest za mało. Nie odmawia pracy z młodzieżą.

Prywatnie
Całe życie trenera Kowalewskiego kręci się wokół basketu, także prywatne. Jego partnerka Karolina także w przeszłości była koszykarką. Jest częstym gościem w polkowickiej hali, ogląda każdy mecz i dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Dom rodzinny trenera jest w Słupsku, ale od czasu studiów jego miejscem stałego zamieszkania jest Poznań. Coach K ma wierne grono przyjaciół, którzy kibicują mu w drodze po kolejne sukcesy. Odwzajemniają okazywany przez niego szacunek. Trener Karol Kowalewski jest najlepszym przykładem na to, że można profesjonalnie wykonywać swoją pracę i odnosić sukcesy bez utraty sympatii ludzi z otoczenia. Po wygranych meczach rodzina i przyjaciele zasypują go wiadomościami i telefonami. Ważne miejsce w jego życiu zajmuje najbliższa rodzina z siostrami, rodzicami i babcią na czele.

Pierwszy trener BC Polkowic jest fanem motoryzacji. Zdarza się, że siedząc w podróży komentuje mijające autokar samochody. Ma niewiele czasu na pozostałe zajęcia. W trakcie sezonu czas wolny spędza na spotkaniach przy kawie w Klubokawiarni Magiel. Z trenerem Wojtkiem są tam stałymi gośćmi. Coach K lubi wypady na koncerty, a na wakacje zwykle wybiera południowo-środkową Europę. Szczególna sympatią darzy Włochy.

Po mistrzostwie
Trener zdołał złapać chwilę oddechu tuż po mistrzostwie. To jednak nie były długie wakacje. Szybko rozpoczął pracę nad budową zespołu na nowy sezon. Obecnie pracuje razem z reprezentacją Polski, która rozegra mecze kontrolne.

Anna Radomska