EuroCup: Zwycięstwo w Walencji nie wystarczyło

2

LUTEGO, 2022

BC Polkowice mimo zwycięstwa w La Fonteta odpadło z rywalizacji o kolejną rundę EuroCup Women. Do pokonania W dwumeczu aktualnego mistrza tych rozgrywek brakło bardzo niewiele.

Aby awansować do następnego etapu i przedłużyć swoją przygodę na europejskich parkietach zawodniczki BC Polkowice musiały wygrać w Walencji minimum dziewięcioma punktami. Sensacja była bardzo blisko. Decydujące okazały się ostatnie dwie minuty meczu.

Gospodynie od pierwszych minut wydawały się być zaskoczone bardzo intensywną obroną Pomarańczowych. Polkowiczanki po przegranej w Polkowicach nie straciły nadziei na pokonanie mistrza EuroCup Women. Nie zdekoncentrowało ich ani miejsce w jakim grają ani doping miejscowej publiczności. Do przerwy prowadziły 33:32. Dobrą partię rozegrała trójka Artemis Spanou – Erica Wheeler – Stephanie Mavunga.

W kolejnej kwarcie podopieczne trenera Karola Kowalewskiego kontynuowały plan odrobienia straty z Polkowic. Z każdym krokiem zbliżały się do tego celu, aż w końcu im się to udało. Zdołały wyjść na dwunastopunktowe prowadzenie w meczu (+ 4 w dwumeczu). W La Fonteta zapachniało sensacją Problem zaczęły stanowić faule. Przy spornej sytuacji, w której Eriki Wheeler z Cristiną Ouviną faulem technicznym ukarana została jedynie Amerykanka. Hiszpanka została upomniana. Jak się później okazało, była to kluczowa dla losów meczu decyzja. Dla Wheeler był to czwarty faul, a do końca meczu pozostały 4 minuty. Po kolejnej kontrowersyjnej decyzji sędziowskiej za piąte przewinienie boisko musiała opuścić Wheeler. W końcówce meczu doświadczenie mistrzyń EuroCup Women wykorzystały gospodynie, dzięki czemu mimo porażki we własnej hali 63:66, utrzymały prowadzenie w dwumeczu (148:143) i awansowały do kolejnej rundy.

Dla polkowiczanek zwycięstwo w legendarnej hali w Walencji to duży sukces. W tegorocznym EuroCup Women pokazały się z bardzo dobrej strony. Jako najmniejsze miasto w całej stawce zdołały pokonać uznane europejskie marki i olbrzymim zapleczem.

Valencia BC – BC Polkowice 63:66 (19:17, 13:16, 15:21, 16:12)

Valencia BC: Rebecca Allen 16, Marie Guelich 15, Cristina Ouvina 11, Laura Gil 10, Leticia Romero 6, Queralt Casas 3, Celeste Trahan-Davis 2, Angela Salvadores 0, Claudia Contell 0.

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 19, Erica Wheeler 14, Artemis Spanou 12, Sasa Cado 8, Weronika Gajda 7, Klaudia Gertchen 4, Weronika Telenga 2, Alicja Grabska 0, Bożena Puter 0, Aleksandra Zięmborska 0.