EuroCup Women: Mistrz pokazał klasę

STYCZNIA, 2022

BC Polkowice po bardzo dobrym meczu musiało uznać wyższość drużyny z Walencji. Mimo porażki dla Polkowic było to święto koszykówki.

Valencia BC przypomniała o tym, dlaczego jest głównym kandydatem do zwycięstwa w EuroCup Women, a tym samym do powtórzenia sukcesu sprzed roku. W Polkowicach w starciu z wicemistrzyniami Polski hiszpańska drużyna przejęła inicjatywę od samego początku meczu. Cristina Ouvina potrafiła znaleźć każą lukę w defensywie Pomarańczowych. Hiszpanka zdobyła 14 punktów i dołożyła 10 asyst. Bardzo dobre spotkanie zagrała Marie Guelich, zdobywczyni 21 punktów. Niemiecka skrzydłowa dominowała w starciach podkoszowych. Kibicom polskiej koszykówki przypomniała się także Rebecca Allen, która była jedną z kreatorek zwycięstwa swojej drużyny. Polkowiczanki pierwszej połowy nie zaliczą do udanych. – Graliśmy przeciwko jednej z najlepszych europejskich drużyn i stres trochę podciął nam skrzydła – ocenił trener Karol Kowalewski. W drugiej kwarcie polkowiczanki nieco podłamane niepowodzeniami do szatni schodziły przegrywając 27:39.

Po zmianie stron polkowiczanki na nowo weszły w mecz. Grały z większą dynamiką i odzyskały wiarę w odrobienie strat. Impuls dawały rzuty trzypunktowe Sasy Cado, Klaudii Gertchen i Stephanie Mavungi. W całym meczu Pomarańczowe trafiły 13 „trójek”. Dobrą partię rozegrała Weronika Gajda, która zanotowała 9 asyst i była dużym wsparciem w defensywie gospodyń. Tego dnia mistrz EuroCup Women wykorzystywał swoje doświadczenie na każdym kroku. Za każdym razem, gdy Pomarańczowe próbowały dogonić wynik, Valencia miała sposób na kolejne szybkie kontrataki. Ostatecznie pierwsze starcie Round of 8 zakończyło się zwycięstwem gości 85:77. – 8 punktów przewagi nic nie znaczy, jeśli grasz z tak dobrym zespołem. Polkowice to najsilniejsza drużyna z jaką graliśmy w tegorocznym EuroCup Women. Mają dobrych trenerów i grają dobrą koszykówkę po obu stronach parkietu – ocenił Ruben Burgos, trener Valencii.

Drugie starcie dwumeczu z Valencia BC odbędzie się nad Morzem Śródziemnym 2 lutego. Wcześniej BC Polkowice pojedzie na turniej Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Pomarańczowe w półfinale (sobota, 29.01) zmierzą się z Pszczółką Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin.

BC Polkowice – Valencia BC 77:85 (16:23, 11:16, 25:26, 25:20)

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 23, Klaudia Gertchen 12, Erica Wheeler 12 (9 asyst), Sasa Cado 12, Weronika Telenga 7, Artemis Spanou 6, Weronika Gajda 5 (9 asyst).

Valencia BC: Marie Guelich 21, Cristina Ouvina 14 (10 asyst), Rebecca Allen 14, Laura Gil 14, Queralt Casas 10, Leticia Romero 5, Celeste Trahan-Davis 5, Claudia Contell 2.