EuroCup: O ósemkę z BC Nadezhda

LISTOPADA, 2022

W Polkowicach wicemistrzynie Polski rozpoczną rywalizację o awans do najlepszej ósemki EuroCup Women. Rywalem Pomarańczowych będzie BC Nadezhda.

BC Polkowice ma ambicje awansu do kolejnej rundy. Aby tak się stało drużyna trenera Karola Kowalewskiego muszą przejść trudną przeprawę z drużyną z Orenburga. Z rosyjskim teamem polkowicki zespół spotkał się już kilkukrotnie w poprzednich edycjach europejskich rozgrywek. Tym razem stawką dwumeczu będzie gra w Round of 8.

BC Nadezhda to marka, której nie trzeba przedstawiać. Przez lata gry w europejskich pucharach wypracowali sobie silną pozycję na koszykarskiej mapie. W tegorocznej edycji EuroCup Women na swoim koncie mają 6. zwycięstw i 2. porażki, czyli identyczny jak polkowiczanki. W lidze rosyjskiej radzą sobie nieco słabiej. Z bilansem 6. zwycięstw i 2. porażek zajmują 7. miejsce w tabeli. Do Polkowic koszykarki Nadezhdy przyjechały prosto z oddalonego o ponad 5 tysięcy kilometrów Nowosybirska, gdzie przegrały z Dynamo 78:81. Ostatnim dużym sukcesem klubu z Orenburga było zdobycie w ubiegłym sezonu Pucharu Rosji (pod wodzą Marosa Kovacika, trenera reprezentacji Polski).

Dyspozycja rywala Pomarańczowych zależy w dużym stopniu od postawy ich zagranicznych graczy. Strzelecką liderką jest Markeisha Gatling, która zdobywa średnio 17,8 pkt. na mecz. Silnymi postaciami są Amerykanki Natisha Ann Ida Hiedeman i Adaora Elonu. Ta trójka napędza ofensywę Nadezhdy. Z rosyjskiego składu na dużą uwagę zasługuje liderka krajowej rotacji Natalya Zhedik, reprezentantka kraju i olimpijka. Drużyna jest silna fizycznie i dobrze dysponowana w rzutach z dystansu.

BC Nadezhda w 2019 roku wygrała rozgrywki EuroCup Women. Radość ze zwycięstwa dzielili ze swoją liderką – Ericą Wheeler, która przed tygodniem dołączyła do BC Polkowice. Starcie z byłą drużyną będzie debiutem rozgrywającej w pomarańczowo-czarnych barwach. – Przez ostatni tydzień pracowaliśmy nie tylko nad przygotowaniem się do starcia z rywalem, ale przede wszystkim na tym, aby wkomponować nowego gracza do zespołu. Erica to wysokiej klasy zawodniczka i szybko wdrożyła się w nasz system. Mamy nadzieję, że będzie to widoczne już podczas debiutu – mówił trener Karol Kowalewski.

Spotkanie z BC Nadezhda odbędzie się w czwartek, 13 stycznia o 19:00. Transmisja meczu będzie dostępna na kanale YouTube FIBA.

Bilety w cenie 12 zł normalny i 6 zł ulgowe będą dostępne na 2 godziny przed rozpoczęciem. Wszystkim kibicom i uczestnikom przypominamy o utrzymaniu reżimu sanitarnego i noszeniu maseczek podczas poruszania się po hali.