EuroCup: Mamy awans do Round of 8!

STYCZNIA, 2022

Takie mecze przechodzą do historii. BC Polkowice wysoko pokonało w Orenburgu Nadezhę i awansowało do najlepszej ósemki EuroCup Women.

Ponad 3000 km od domu Pomarańczowe walczyły o awans do kolejnej rundy EuroCup Women. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego musiały obronić trzypunktową zaliczkę z Polkowic. Ta sztuka udała się z nawiązką. Polkowiczanki od początku meczu dyktowały warunki gry, wykonując wszystkie przedmeczowe założenia.

Na parkiecie w Orenburgu od początku starcia widoczna była przewaga gości. Zawodniczki BC Polkowice grały agresywnie, z większą energią i zaangażowaniem dyktowały warunki gry. Gospodynie prowadzenia nie objęły ani na moment. Nadezhda miała problem z kreowaniem akcji. Polkowiczanki przewidywały większość ruchów rywalek. Po profesorsku na parkiecie w Rosji grała Artemis Spanou. Greczynka zdobyła 21 punktów i dorzuciła 12 zbiórek. Była najlepiej punktującą tego starcia. Po dwóch kwartach Pomarańczowe prowadziły 46:29.

Po zmianie stron BC Polkowice nie zwolniło tempa i w pewnym momencie prowadziło już trzydziestoma punktami. Jednak nadszedł moment słabości, który wykorzystała Nadezhda. Kiedy czwarty faul złapała Erica Wheeler, a chwilę później Klaudia Gertchen sytuacja się skomplikowała. Kilka udanych akcji, trafione osobiste i przewaga Polkowic zmalała do 9. punktów. Przerwa na żądanie trenera Karola Kowalewskiego uspokoiła Pomarańczowe. Podporami zespołu obok Artemis Spanou były kapitan Weronika Gajda oraz Sasa Cado. BC Polkowice szybko wróciło do gry, a tego dnia nic nie było w stanie odebrać im zwycięstwa. Cały zespół podszedł do meczu z wielkim zaangażowaniem. Ostatecznie wicemistrzynie Polski pokonały w Orenburgu Nadezhdę 87:68, a w dwumeczu wygrały 162:140.

Rywalem BC Polkowice w Round of 8 będzie aktualny mistrz EuroCup Women, Valencia Basket. Hiszpański klub w drodze do ósemki pokonał Oran Genclik.

BC Nadezhda – BC Polkowice 68:87 (14:20, 15:26, 18:22, 21:19)

BC Nadezhda: Adoara Elonu 15, Viktoriia Medvedeva 15, Natisha Ann Ida Hiedeman 12, Kyara Linskens 9, Daria Namok 5, Elizaveta Komarova 5, Svetlana Tokhatsh 4, Natalia Zhedik 3.

BC Polkowice: Artemis Spanou 21 (12 zbiórek), Weronika Gajda 16 (6 asyst), Sasa Cado 14, Weronika Telenga 11, Erica Wheeler 10 (8 asyst, 9 zbiórek), Klaudia Gertchen 7, Stephanie Mavunga 5, Alicja Grabska 3.