BC Polkowice w programie EuroStep.

CZERWCA, 2022

W nową, cyfrową erę kluby koszykarskie ma wprowadzić specjalny program. EuroStep ma być krokiem milowym w dostosowaniu się klubów do rzeczywistości po pandemii. Podczas warsztatów w Monachium nie zabrakło przedstawicielki BC Polkowice.

Występy w Eurolidze są dla klubu dużym wyzwaniem organizacyjnym. Obowiązkiem klubu jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom FIBA Europe także w zakresie promocji koszykówki w erze po pandemii. W tym ma nam pomóc skierowany do osób odpowiedzialnych za działalność medialną projekt EuroStep. Wielowątkowe warsztaty mają przygotować przedstawicieli klubowych mediów do bardziej intensywnej pracy w sferze cyfrowej, a osoby zarządzające klubami uświadomić o dużej roli, jaką odgrywa ich działalność.

O projekcie

EuroStep jest inicjatywą finansowaną przez program Unii Europejskiej Erasmus + Sport. W tym projekcie FIBA Europe współpracuje ze środowiskiem akademickim oraz federacjami koszykarskimi w Irlandii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji. Głównym partnerem naukowym programu jest Niemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii. Organizatorzy współpracują także z NBN23 – specjalistami od cyfrowego wymiaru koszykówki. Warsztaty EuroStep skierowane są do uczestników rozgrywek EuroLeague Women, EuroCup Women i FIBA Europe Cup. Polska koszykówka w programie ma dwóch przedstawicieli. BC Polkowice reprezentuje Anna Radomska, a AZS AJP Gorzów Wielkopolski Piotr Kaczmarek.

Vaidas Jukavicius i Tomas Kukta z Rytas Vilnius podczas swojej prezentacji.

Wiedza, praktyka, integracja

Inauguracja projektu odbyła się w dniach 13-15 lipca w Monachium przy okazji losowań rozgrywek europejskich prowadzonych przez FIBA Europe. Warsztaty nosiły tytuł „Szkolenie i budowanie potencjału dla europejskich przedstawicieli mediów/pracowników prasowych”. Uczestnicy wysłuchali zarówno prezentacji naukowych, jak i  wykonywali zadania praktyczne. Otwarcia warsztatów dokonał Kamil Novak – Dyrektor Wykonawczy FIBA Europe, który podkreślił rolę projektu EuroStep w rozwoju europejskiej koszykówki. Wykłady wprowadzające w warsztaty wygłosili Dr Christoph Bertling i Daniele Nölleke z Niemieckiego Uniwersytetu Sportowego w Kolonii.

Przez tematy dotyczące aspektów operacyjnych w planowaniu pracy i publikacji oraz rozwoju treści, a także sposobów na zwiększenie frekwencji podczas meczów domowych, uczestników przeprowadził Geoff Wilson – zewnętrzny konsultant FIBA oraz specjalista biznesu sportowego. Prelegentami warsztatów byli także przedstawiciele Rytas Vilnius. Vaidas Jukavicius i Tomas Kukta przedstawili drogę i efekty swojej pracy w przygotowanej prezentacji pt.: „Jak zrobić różnicę w klubie koszykarskim”. O celach i zadaniach oraz kierunku zmian cyfrowych w europejskiej koszykówce opowiedział Sakis Kontos – Kierownik ds. komunikacji FIBA Europe. Uczestnicy projektu na żywo obserwowali losowania EuroLeague Women, EuroCup Women i FIBA Europe Cup.

Oprócz wiedzy merytorycznej i praktycznej ważnym elementem była także integracja uczestników i wymiana doświadczeń. – Często znamy się jedynie z maili lub ewentualnie Instagrama. Warsztaty były cenne nie tylko pod względem zdobytej wiedzy, ale wiele wniosły także rozmowy, podczas których dzieliliśmy się problemami i doświadczeniami. Środowisko pracy każdego z nas jest inne, ale wspólne rozmowy dały nam dużą dawkę nowej motywacji. – ocenia uczestniczka projektu Anna Radomska, rzecznik prasowy i menedżer polkowickiej drużyny.

Jak plan wdrożyć w życie?

Warsztaty mają nas nauczyć tworzenia planu i jego egzekwowania, a także wykorzystania dostępnych narzędzi w maksymalnym zakresie. Mają dodać nam odwagi do realizacji pomysłów. Wiadomo, że inne cele ma miejska aglomeracja, a inne kilkudziesięciotysięczne miasto, ale dla obu cyfryzacja powinna być niezwykle ważna – ocenia Anna Radomska, dodając – Uczestnictwo w projekcie nie było obowiązkowe, ale będąc ambitnym klubem wykorzystamy każdą okazję do tego, aby nasz klub mógł się rozwijać.

Warsztaty w Monachium to dopiero początek drogi uczestników w projekcie EuroStep. Przed nimi cykl szkoleń online. Finał zaplanowano w czerwcu 2023 roku.

Geoff Wilson w rozmowie z uczestnikami.