Dziś poniedziałek, więc pora na tradycyjny raport z europejskich parkietów. Wszystkie drużyny występujące w grupie C Euroligi wygrały swoje spotkania w krajowych ligach. Imponujący jest zwłaszcza bilans ekipy USK Praga (26-0). Z tym zespołem już w środę zagra CCC Polkowice.
USK Praga ? ostatni mecz: 91:66 z Sokołem Hradec Kralove (wyjazd, 08.02), bilans w lidze czeskiej: 26-0, bilans w Eurolidze: 7-2.
Zespół, z którym zmierzą się koszykarki CCC w najbliższym meczu Euroligi, ma za sobą niezwykle udany tydzień. W środku tygodnia mistrzynie Czech przywiozły zwycięstwo z zawsze gorącego terenu, jakim jest Stambuł. W sobotę prażanki odrobiły lekcje na krajowym podwórku i łatwo poradziły sobie z Sokołem Hradec Kralove. Do zwycięstwa ekipę USK poprowadziła niezawodna w tym sezonie Jelena Dubljevic (17 punktów, 7 zbiórek). Niewiele gorzej wypadła środkowa Kia Vaughn (16 punktów, 6 zbiórek). 13 ?oczek? uzbierała Danielle Robinson, najnowszy nabytek w zespole z Pragi.
Galatasaray Stambuł ? ostatni mecz: 70:47 z Istanbul Universitesi (dom, 01.02), bilans w lidze tureckiej: 18-1, bilans w Eurolidze: 6-4.
W lidze tureckiej pierwszy w tabeli Galatasaray zmierzył się z lokalnym rywalem, Istanbul Universitesi. Dosyć niespodziewanie, spotkanie było bardzo jednostronne i zakończyło się gładkim zwycięstwem Shavonte Zellous (23 punkty) i jej koleżanek. 16 punktów i 8 punktów zanotowała będąca ostatnio w niezłej dyspozycji Amerykanka Kelsey Bone.
Spartak Moskwa Widnoje Region ? ostatni mecz: 81:49 ze Spartakiem Nogińsk , bilans w lidze rosyjskiej: 11-4, bilans w Eurolidze: 6-3.
Spartak niczym walec przejechał się po swoim imienniku z Nogińska, który nie wygrał w tym sezonie jeszcze ani jednego spotkania. Evgenya Belyakova zdobyła 18 punktów (w tym 4/6 w rzutach za 3) i pokazała, że jej słabszy występ w Polkowicach był wypadkiem przy pracy, a nie normą.
Perfumerias Avenida Salamanka ? ostatni mecz: 63:36 z Ibaizabal Galdakao (wyjazd, 08.02), bilans w lidze hiszpańskiej 14-2, bilans w Eurolidze: 5-4.
Drużyna Perfumerias Avenidy w ubiegłym tygodniu pauzowała w Eurolidze, co nie wyszło na dobre… beniaminkowi ligi hiszpańskiej z Galdakao, który musiał w sobotę stawić czoła podopiecznym Victora Lapeny. W pierwszej połowie Salamanka pozwoliła przeciwnikowi na zdobycie (uwaga!) 9 punktów! Dopiero po przerwie Perfumerias Avenida spuściła nieco z tonu i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 63:36. Pierwszym strzelcem w zwycięskiej ekipie była tym razem rezerwowa Marina Pina (11 punktów). W składzie nie było za to Eshayi Murphy.
WBC Nowy Zagrzeb ? ostatni mecz: 101:62 z Szybenikiem (dom, 08.02) bilans w lidze chorwackiej: 14-0, bilans w Lidze środkowoeuropejskiej: 13-7, bilans w Eurolidze: 2-8.
Mistrzynie Chorwacji straciły już szanse na awans do kolejnej fazy Euroligi, ale w krajowej lidze nie mają godnych siebie rywali. W sobotę trzeci w tabeli Szybenik poległ w stolicy 62:101. W drużynie WBC Nowy Zagrzeb nie po raz pierwszy w tym sezonie najlepsza była środkowa Luca Ivankovic (21 punktów, 11 zbiórek). 14 punktów zdobyła 16-letnia (!) Ivana Dojkic.
Kibirkstis-VICI Wilno ? ostatni mecz: 81:55 z Ruta-Universitetas Szawle (wyjazd, 07.02), bilans w lidze litewskiej: 19-1, bilans w Eurolidze: 3-6.
Dobry tydzień ma za sobą zespół z Wilna, który w środę odniósł trzecie w sezonie zwycięstwo w Eurolidze (86:68 z WBC Nowy Zagrzeb), a 48 godzin później wygrał na parkiecie najsłabszej drużyny w lidze litewskiej. 20 punktów dla Kibirkstis-VICI zdobyła w tym pojedynku Egle Sniokaite, a double-double (14 punktów, 13 zbiórek) zanotowała Ieva Simkute.