EBLK: Udana powtórka z Poznaniem!

28

STYCZNIA, 2023

W meczu 16. kolejki Energa Basket Ligii Kobiet podejmowaliśmy u siebie Eneę AZS Politechnikę Poznań. W pierwszym spotkaniu, 4 grudnia, Polkowiczanki, odniosły wysokie zwycięstwo. Na parkiecie rywala wygrały pewnie 89:55. Co za tym idzie, do rewanżu w Polkowicach podchodziły w roli zdecydowanego faworyta. Zespół z Poznania to jednak drużyna, której nie można lekceważyć. Przekonała się o tym drużyna z Lublina, która w ostatniej kolejce musiała uznać wyższość naszych sobotnich rywali.

Początek spotkania potwierdził te obawy. Pomarańczowe zdawały się potrzebować czasu, aby wejść w swój rytm, podczas gdy Politechnika pewnie weszła w mecz. Nie tylko wyszła na prowadzenie, ale powiększała je z każdym posiadaniem. Ich przewaga w pierwszej kwarcie przekroczyła nawet próg 10 punktów, a cała kwarta zakończyła się wynikiem 13:24. Słabsze 10 minut musiało pobudzić Pomarańczowe, które w drugą kwartę weszły z nową energią. Impuls dała kapitan zespołu Weronika Gajda, która otworzyła drugie dziesięć minut meczu celną trójką. Akcję 2+1 wykończyła Weronika Telenga i po trójce dołożyły Gajda oraz Zala Friskovec. Rozpoczęło to lawinę punktów, zarówno zza łuku jak i bliżej obręczy. Po trójce ponownie trafiły Gajda i Friskovec, swoje trzy punkty dołożyła również Wiktoria Zasada. Pomarańczowe znajdowały również okazje pod obręczą, gdzie jak zawsze rządziła Mavunga z Weroniką Telengą. Pomarańczowe odrobiły straty z pierwszej kwarty i wyszły na prowadzenie, którego już nie oddały.

Nie był to jednak koniec emocji w spotkaniu. Mimo faktu, iż Polkowiczanki zdawały się kontrolować przebieg spotkania, rywal z Poznania pozostawał w grze. Skutecznie i konsekwentnie znajdował luki w obronie Polkowiczanek, raz po raz odgryzając się i punktując. Sprawiało to, iż aż do ostatnich minut spotkania Polkowiczanki nie były w stanie zbudować wysokiej przewagi i uciec rywalowi. Przewaga sięgnęła 15 punktów dopiero w drugiej połowie ostatniej kwarty. Skuteczny występ ofensywny zarówno gospodarzy jak i gości sprawiał, iż kibice nie wyszli z hali zawiedzeni. W ciągu 40 minut mieli okazję oglądać wiele skutecznej koszykówki i aż 174 kolektywnie zdobytych punktów. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 95:79, a Pomarańczowe zapisały na swoim koncie 13. zwycięstwo.

Co ciekawe, 17 trafionych trójek jest rekordem Pomarańczowych w tym sezonie. Autorkami tego wyniku jest przede wszystkim Zala Friskovec, która trafiła fenomenalne 5/5 za 3, oraz Weronika Gajda (4/9). Dwie trójki dołożyła Erica Wheeler (2/2) i Bożena Puter (2/4), a po jednej trafiły Wiktoria Zasada, Stephanie Mavunga, Artemis Spanou i Klaudia Gertchen.

Następne spotkanie Pomarańczowe zagrają na wyjeździe, gdzie 1 lutego zmierzą się w Hiszpanii z Valencia Basket Club.

BC Polkowice – Enea AZS Politechnika Poznań 95:79 (13:24, 34:20, 26:21, 22:14)

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 17 (12 zbiórek), Zala Friskovec 15, Weronika Gajda 15, Erica Wheeler 13, Artemis Spanou 11, Bożena Puter 10, Weronika Telenga 8, Wiktoria Zasada 3, Klaudia Gertchen 3.

Enea AZS Politechnika Poznań: Maya Dodson 18, Alesia Sutton 15, Jovana Popović 13, Agnieszka Skobel 11, Aleksandra Żukowska 7, Mailis Pokk 6, Weronika Piechowiak 5, Alicja Rogozińska 4, Weronika Jarecka 0.