Droga do play-off zakończona

MARCA, 2021

Z bilansem 16 zwycięstw i 4 porażek CCC Polkowice zakończyło rundę zasadniczą. Polkowiczanki play-off rozpoczną z pozycji wicelidera Energa Basket Ligi Kobiet.

Przed rozpoczęciem sezonu mówiono o tym, że celem drużyny jest pierwsza czwórka po rundzie zasadniczej. Zadanie udało się wykonać z nawiązką. Zespół prowadzony przez trenera Karola Kowalewskiego rozgrywki rozpoczął przebojowo od serii 10:0, a do końca rundy przegrał tylko 4 mecze. Pomarańczowe uznane zostały rewelacją rozgrywek. Przeprowadzone transfery okazały się trafione. Za największe pozytywne zaskoczenie uznana została Weronika Telenga, która z pierwszoligowych parkietów po występach w CCC Polkowice wdarła się w szeregi reprezentacji Polski. Dla podkoszowej jest to przełomowy sezon – Dobrze wykorzystałam okres przygotowań wiedząc, że jeśli chcę zaistnieć w ekstraklasie to gra w CCC Polkowice jest dla mnie dużą szansą. Trenerzy poświęcili mi wiele pracy i mam nadzieję, że to wykorzystałam – oceniła.

W rundzie zasadniczej Pomarańczowe gromiły wielu rywali, ale zdarzały im się także mecze, w których emocje towarzyszyły im do ostatnich sekund. Było tak podczas starć z drużynami z Poznania, Gorzowa Wlkp., Bydgoszczy oraz podczas całego turnieju finałowego Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Zespół oprócz bardzo dobrych meczów miał także dwa takie, o których wszyscy chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Wypadki przy pracy się jednak zdarzają, a zespół szybko wyciągnął z nic wnioski. W play-off takie mecze zdarzać się nam nie mogą. Brak koncentracji w jednym meczu może skutkować porażką w całej serii. Mamy w swojej drużynie dużo koszykarskiej jakości i w decydującej części sezonu  w każdym spotkaniu musimy z niej korzystać maksymalnie – zapowiada trener Karol Kowalewski.

Sezon inny niż zwykle

Dla sportowców i kibiców ten sezon jest inny niż zwykle. Przez obostrzenia związane z pandemią sportowcy skazani są na grę przy pustych trybunach, a kibice muszą się zadowolić transmisjami. Ostatni mecz przy udziale polkowickiej publiczności Pomarańczowe rozegrały ponad rok temu, 4 marca 2020 r. Zawsze gramy dla kibiców i to ich wsparcie daje nam motywację. Wychodząc na mecz przy pustych trybunach musimy więcej pracować w głowach, aby wychodzić na mecz w pełni zmobilizowane. Cisza bywa demotywująca – grę bez kibiców oceniła Weronika Gajda.

Na początku grudnia polkowicka drużyna przez wykrycie przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 została odesłana na dziesięciodniową kwarantannę. To nie pierwszy przypadek, kiedy koronawirus zaburzył Pomarańczowym meczowy scenariusz. Przez zachorowania w innych drużynach koszykarki z Polkowic z opóźnieniem zainaugurowały sezon, a po odbyciu własnej kwarantanny także musiały pauzować przez zachorowania w Lublinie. Wszystkim drużynom udało się jednak nadrobić zaległości i zakończyć w terminie rundę zasadniczą.

Kontuzje i zmiany w składzie

Rywalizację w rundzie zasadniczej utrudniały liczne urazy. Oprócz mniejszych zdarzyły się dwie kontuzje, które oznaczały dla zawodniczek koniec sezonu. Pod koniec listopada więzadła krzyżowe zerwała Julia Drop, a w styczniu po wnikliwych badaniach Sylwia Siemienas musiała poddać się zabiegowi na przepuklinę kręgosłupa. Wykluczenie dwóch zawodniczek ze składu bardzo utrudniło pracę zespołu, a odejście Abigail Glomazić (powody osobiste) wymusiło na klubie zatrudnienie nowych koszykarek. Do polkowickiej drużyny w trakcie sezonu dołączyły Kamile Nacickaite (Litwa) i Amanda Kantzy (Szwecja).

Dwie zawodniczki w najlepszej piątce

W corocznym głosowaniu trenerów Energa Basket Ligi Kobiet przyznano wyróżnienia indywidualne. Dwie zawodniczki CCC Polkowice, Keisha Hampton i Aaryn Ellenberg wybrane zostały do najlepszej piątki rundy zasadniczej. Wyróżnienia Amerykanki odebrały podczas Suzuki Pucharu Polski Kobiet.

Czas na play-off

Drugie miejsce po rundzie zasadniczej zagwarantowało CCC Polkowice grę z przewagą parkietu aż do ewentualnego finału. W ćwierćfinale mistrzostw Polski Pomarańczowe zagrają z DGT AZS Politechniką Gdańską. Pierwsze mecze odbędą się 13 i 14 marca o godzinie 19:00 w Polkowicach. CCC Polkowice chciałoby zagrać w finale, ale droga do niego będzie niezwykle trudna. Końcówka rundy była słabsza w naszym wykonaniu, ale turniej finałowy Suzuki Pucharu Polski Kobiet pokazał, że będzie nas stać na walkę z najlepszymi. Przed nami dużo pracy i mam nadzieję, że jeszcze wiele meczów rozegramy w tym sezonie – zapowiedziała Weronika Gajda, kapitan CCC Polkowice.

Transmisje wszystkich spotkań play-off przeprowadzi TVCOM (link).