CCC-Arka – porównanie statystyczne

KWIETNIA, 2019

W sobotę o godzinie 19 w hali przy ulicy Dąbrowskiego w Polkowicach pierwsze starcie półfinałowe pomiędzy naszym CCC Polkowice a Arką Gdynia. Co mówią liczby przed tym meczem?

Fani koszykówki lubują się w statystykach. Liczby są miarodajne, wiele mówią o poziomie prezentowanym przez dany zespół. Na podstawie osiągnięć statystycznych można wskazać faworytów rywalizacji. Oczywiście nie jest rozsądne w ocenie potencjału zespołu opieranie się wyłącznie na statystykach, bo na wyniki meczów wpływają także inne czynniki – dyspozycja dnia, wsparcie kibiców, przysłowiowe szczęście w kluczowych momentach. Z całą pewnością jednak w przedmeczowych prognozach dotyczących półfinałowej rywalizacji warto rzucić okiem na statystyki.

Co mówią nam liczby przed pierwszym meczem półfinałowym pomiędzy CCC a Arką?

Zespół z Wybrzeża częściej oddaje rzuty za dwa punkty. Średnia z sezonu to 45,3 rzutu na jeden mecz. Jest jednak mniej skuteczny, bo średnio do kosza rywalek wpada 52% tych rzutów, a w przypadku naszej drużyny wskaźnik skuteczności wynosi 52,5% przy 43,7 rzutach oddanych.

Jeśli chodzi o rzuty trzypunktowe, to nie dość, że nasz zespół wykonuje ich więcej – średnia na poziomie 18, to jest też bardziej skuteczny – 35,1% celności. U rywalek odpowiednio – 17,3 rzutów oddanych przy skuteczności 32,5%

W walce pod tablicami lepsze osiągnięcia statystyczne ma Arka, która z całego sezonu ma średnią 40,07 zbiórki na mecz, przy 38,81 polkowiczanek.  Gdynianki notują za to więcej strat w meczu – 15,9 przy 14,2 w przypadku naszych dziewczyn, a także są mniej skuteczne na linii rzutów osobistych 75,7% skuteczności przy 78% polkowiczanek.

Pobieżna analiza osiągnięć statystycznych wskazuje na zbliżony potencjał zespołów. W końcu obie drużyny znalazły się w najlepszej czwórce Energa Basket Ligi Kobiet.

Kto okaże się lepszy na parkiecie? Przekonamy się w sobotę, a także w kolejnych dniach rywalizacji. My oczywiście liczymy na nasz zespół i awans do wielkiego finału.